StoryEditor

Zmiany w zasadach przemieszczania świń

  Przemieszczanie świń bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwo zdrowia, brak obowiązku rejestracji przydomowych kurników oraz opóźnienie o rok wejścia w życie elektronicznej książki leczenia zwierząt. Rzutem na taśmę posłowie spróbują wprowadzić zmiany, których nie udało się wprowadzić w ministerialnym projekcie ustawy.
03.08.2023., 15:08h

W Sejmie pojawił się poselski projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem zwierząt", którego wnioskodawcą został poseł Kazimierz Gwiazdowski z Prawa i Sprawiedliwości. Celem ustawy jest uporządkowanie niektórych przepisów mających związek ze zdrowiem, utrzymywaniem i przemieszczaniem zwierząt.

Ułatwienia dla przydomowych kurników

Zgodnie z unijnymi przepisami podmioty, które prowadzą działalność polegającą na utrzymywaniu zwierząt lądowych lub pozyskiwaniu, produkcji, przetwarzaniu lub przechowywaniu materiału biologicznego, przed rozpoczęciem takiej działalności mają obowiązek powiadomić właściwy organ o planowanym rozpoczęciu działalności oraz przekazać temu organowi informacje w celu rejestracji. Następnie powiatowy lekarz weterynarii umieszcza podmiot w rejestrze oraz nadaje mu weterynaryjny numer identyfikacyjny. Ale jednocześnie państwa członkowskie, w drodze odstępstwa mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre kategorie działalności stwarzające nieistotne ryzyko.

Zgodnie z projektowanymi zmianami obowiązkowi rejestracji przez powiatowego lekarza weterynarii będą podlegały tylko takie podmioty, które utrzymują zwierzęta lądowe w celu umieszczania na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt, a w przypadku zwierząt kopytnych — niezależnie od celu, w jakim są utrzymywane.

W konsekwencji zakłady drobiu, w których drób jest utrzymywany wyłącznie na własny użytek, nie będą podlegały rejestracji i nie zostaną im nadane weterynaryjne numery identyfikacyjne. W związku z tym te zakłady drobiu również nie będą podlegały obowiązkowi rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Elektroniczna książka leczenia zwierząt rok później

W projektowanej ustawy zaproponowano odroczenie o rok terminu wejścia w życie przepisów które dotyczą wprowadzenia tzw. elektronicznej książki leczenia zwierząt. - Elektroniczna książka leczenia zwierząt ma być jednym z trzech modułów wdrożonych w I etapie prac nad utworzeniem Systemu Informatycznego Inspekcji Weterynaryjnej IW-System. Wprowadzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt ma zapewnić dostępność do celów kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej produktów leczniczych stosowanych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność. Wdrożenie tego modułu systemu ułatwi kontrolę nad ilością i rodzajami stosowanych u tych zwierząt produktów leczniczych oraz sposobem leczenia tych zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Odroczenie wejścia w życie tych przepisów jest konieczne z uwagi na opóźnienie prac związanych z powstawaniem systemu informatycznego. Z informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że jest realne dotrzymanie odroczonego o rok terminu wdrożenia elektronicznej książki leczenia zwierząt ustalonego na dzień 1 stycznia 2025 r.

Alternatywny system przemieszczania świń

Projekt ustawy ustanawia alternatywny system przemieszczania świń, który ma umożliwić przemieszczanie świń bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwo zdrowia, jeżeli zgodę na takie przemieszczenie wyrazi powiatowy lekarz weterynarii. System ten będzie dotyczył wyłącznie świń przemieszczanych na terytorium Polski.

Zgodnie z projektowanymi przepisami posiadacz świni, który będzie chciał skorzystać z alternatywnego systemu przemieszczania świń, będzie zgłaszał się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi weterynarii wyznaczonemu, właściwym ze względu na miejsce położenia siedziby stada posiadacza świni zamiar przemieszczenia świni co najmniej na 4 dni przed planowanym przemieszczeniem.

Badania świń w kierunku ASF

W przypadku gdy siedziba stada, z której ma zostać przemieszczona świnia, siedziba stada przeznaczenia lub rzeźnia znajdują się na obszarze zapowietrzonym, obszarze zagrożonym lub innym obszarze objętym ograniczeniami powiatowy lekarz weterynarii lub wyznaczony lekarz przeprowadzą badanie kliniczne świni zgłoszonej do przemieszczenia, jeżeli jest ono wymagane, lub urzędowy lekarz weterynarii zdecyduje o konieczności przeprowadzenia tego badania.

48 godzin na przemieszczenie

Po przekazaniu informacji o możliwości przemieszczenia świni przez powiatowego lekarza weterynarii lub wyznaczonego lekarza odnotowanej w systemie teleinformatycznym ARiMR, ta świnia powinna być w ciągu 48 godzin przemieszczona do siedziby stada przeznaczenia lub do rzeźni, co musi zostać potwierdzone w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR przez posiadacza siedziby stada przeznaczenia lub przez podmiot prowadzący rzeźnię, nie później niż w terminie 2 dni od dnia przybycia tych zwierząt do siedziby stada przeznaczenia lub do rzeźni.

Będą kary za niedozwolone przemieszczanie

Projektowana ustawa wprowadza również sankcję karną za dokonanie przez posiadacza przemieszczenia świni mimo przekazania przez powiatowego lekarza lub wyznaczonego lekarza weterynarii informacji o braku takiej możliwości, która została odnotowana w systemie teleinformatycznym ARiMR.

wk
Fot. archiwum

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:57