StoryEditor

15 tys. euro dla 50 tys. rolników – kto otrzyma wsparcie?

  Nawet 50 tysięcy rolników może liczyć na dodatkowe wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w związku z trudną sytuacją na rynkach po agresji Rosji na Ukrainę. Jednorazowa, ryczałtowa dotacja wyniesie maksymalnie 15 tys. euro.
30.09.2022., 11:09h

MRiRW przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wprowadza ona do PROW nowe działanie: „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

- Obecnie skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę są coraz bardziej odczuwalne. Obecna sytuacja wymaga zastosowania w tych okolicznościach wyjątkowych środków dostosowanych do niej. W sektorze rolnym występują trudności zagrażające ciągłości działalności rolniczej gospodarstw. Mają one związek ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej. Biorąc pod uwagę wysokość strat w poszczególnych sektorach produkcji rolnej, jak również ograniczony budżet przewidziany na to działanie, proponuje się skierowanie pomocy do rolników prowadzących działalność w sektorze, w którym zidentyfikowano największe potrzeby w zakresie natychmiastowego wsparcia, którego celem jest rekompensata przynajmniej części strat i rozwiązanie problemów z płynnością finansową – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Jednorazowa pomoc ryczałtowa

Planowane wsparcie będzie miało formę jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w PROW 2014– 2020. Mając na względzie proponowaną przez Komisję Europejską uproszczoną formę wsparcia w ramach przedmiotowego działania, a także ze względu na pilny i wyjątkowy charakter tego wsparcia oraz określony termin na zakończenie kontraktacji środków do dnia 31 marca 2023 r., MRiRW proponuje, aby w ramach tego działania pomoc była przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność.

Dodatkowo za takim trybem przemawia fakt, iż nie przewiduje się dodatkowych zobowiązań do zrealizowania przez potencjalnych beneficjentów pomocy w ramach przedmiotowego działania. Wdrażanie tego działania, w tym dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów, będzie zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako akredytowanej agencji płatniczej.

Nowe działanie będzie wzorowane na zrealizowanym w 2020 r. działaniu „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w unijnych przepisach maksymalna kwota pomocy nie może przekraczać 15 000 euro na rolnika. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z pomocy skorzystać ok. 50 tys. rolników. Budżet nowego działania nie będzie pochodził z nowych unijnych dotacji, ale z oszczędności obecnego budżetu PROW. Będzie to oznaczało ograniczenie budżetów już funkcjonujących działań.

Razem na nowe działanie będzie więc przeznaczonych 155 mln euro, w tym 98,6 mln euro z środków UE.

Pomoc otrzymają hodowcy trzody? 

O zapowiedzi od resortu rolnictwa na temat tego działania pisaliśmy szerzej w artykule już w sierpniu "Hodowcy trzody dostaną dodatkowe 70 tys. zł!". Można podejrzewać, że MRiRW uznało, że sektorem, który najbardziej ucierpiał z powodu kryzysu dot. wojny w Ukrainie jest hodowla trzody. Najprawdopodobniej środki trafią właśnie do tych rolników. Mimo, że termin naboru wniosków jeszcze nie jest znany, to konieczność wypłaty środków z PROW zgodnie z prawem dobiega końca w październiku 2023, a wnioski muszą być zatwierdzone najpóźniej do marca przyszłego roku. Więc nabór ruszy lada chwila. 

wk/dkol/ksz
fot. Pixabay

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:19