Przypomnijmy, że polski rząd zapowiedział uruchomienie wsparcia dla podmiotów skupujących kukurydzę i złożył wniosek do Brukseli z prośbą o zgodę na te dopłaty. Dziś Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła ten wniosek.
❗️Kolejna znacząca pomoc publiczna dla ????????, w kontekście agresji ???????? na ????????, została zatwierdzona w kwocie 53,6 mln euro (240 mln zł).
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) October 13, 2023
Wsparcie w formie dopłat dla podmiotów prowadzących obrót lub skup kukurydzy????.
Decyzja nr SA.108721 będzie dostępna????https://t.co/5jM3NxOnQl
Kto może otrzymać dopłaty do skupu kukurydzy?
Program pomocowy jest przeznaczony dla podmiotów prowadzących skup lub obrót kukurydzą, w ramach tymczasowych kryzysowych ram pomocy państwa. W związku z tym pomoc w formie dopłat mogą otrzymać podmioty, które m.in.:
- Nabyły od 15 września do 31 grudnia 2022 r. mokrą kukurydzę od producenta rolnego, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- Poniosły dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
????????Do 30 października 2023 r. można się będzie ubiegać o dopłaty do mokrej kukurydzy. Zgodę na udzielenia tego wsparcia wyraziła Komisja Europejska.
— Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (@ARiMR_GOV_PL) October 13, 2023
???????? https://t.co/iG6ddVoVfL pic.twitter.com/zUn4rH19F4
Stawki dopłat do kukurydzy
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn stawki pomocy 200 zł i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej od 15 września do 31 grudnia 2022 r., jednak nie więcej niż iloczyn liczby ton kukurydzy sprzedanej po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25.
Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o dopłaty do skupu kukurydzy?
Jak informuje MRiRW, wniosek o pomoc podmiot, który chce otrzymać dopłaty musi złożyć do 30 października 2023 r. do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.
Jest już dostępny wzór wniosku. POBIERZ WZÓR WNIOSKU O DOPŁATY DO ZAKUPIONEJ KUKURYDZY!
oprca. bcz na podst. MRiRW
Zobacz aktualne ceny skupu kukurydzy w Polsce!
CZYTAJ TAKŻE: Żniwa kukurydziane się rozkręcają. Jakie są plony i ceny skupu mokrej kukurydzy?