3 lutego br. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniono współpracującym bankom na 2020 r. limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników.
125 mln na inwestycje i zakup ziemi
W tym roku Agencja przeznaczyła na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych 800 tys. złotych, co ma pozwolić na wygenerowanie kampanii kredytowej o wartości 125 mln złotych. Można ubiegać się o kredyty inwestycyjne z dopłatą do oprocentowania z ARiMR na:
- inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych (linia PR), w tym m.in. na budowę lub remont połączony z modernizacją budynków służących do przetwórstwa i magazynowania produktów rolnych; zakup komputerów i oprogramowań służących do zarządzania przedsiębiorstwem; zakup specjalistycznych środków transportu przeznaczonych do dostaw surowca lub zbytu produktów, zapewniających spełnienie warunków bezpieczeństwa żywności lub dobrostanu zwierząt,
- inwestycje w rolnictwie (linia RR), w tym m.in. na modernizację budynków służących do produkcji rolnej, przechowywania, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży, w tym sprzedaży bezpośredniej; zakładanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich; wyposażanie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt; budowę ujęć wody, zakup i instalację urządzeń do uzdatniania, rozprowadzania lub magazynowania wody, lub do nawodnień ciśnieniowych; zakup komputerów i oprogramowań służących ułatwieniu prowadzonej działalności rolniczej, w tym programów księgowych,
- zakup użytków rolnych (linia Z).
83 mln na wznowienie produkcji
ARiMR przeznaczyła również 1,8 mln złotych na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych, co ma pozwolić na wygenerowanie akcji kredytowej w kwocie 83 mln złotych. O taki kredyt mogą ubiegać się rolnicy, którzy chcą wznowić produkcję po wystąpieniu klęsk żywiołowych, tj. susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.
Patrząc na poprzednie lata przeznaczone obecnie przez Agencję środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych są bardzo małe. W przypadku kredytów klęskowych jest to zaledwie 5,2 mln złotych udzielonych kredytów na województwo. Biorąc pod uwagę rozmiary ubiegłorocznej suszy nie jest to nawet kroplą w morzu potrzeb.
Źródło: ARiMR