Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich.
Bruksela wydała zgodę
Ramy dla terminu wypłaty zaliczek oraz ich dopuszczalnej procentowej wielkości określają przepisy Unii Europejskiej, które mówią, że państwa członkowskie mogą, przed dniem 1 grudnia, ale nie przed dniem 16 października, wypłacać zaliczki w wysokości do 50% w przypadku płatności bezpośrednich. Ale jednocześnie w przypadku sytuacji nadzwyczajnej można zastosować odstępstwa od tej zasady.
I taką właśnie decyzję podjęła Komisja Europejska, która rozporządzeniem 2021/1295 zdecydowała, że w odniesieniu do roku składania wniosków 2021 państwa członkowskie mogą wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości do 70%.
Polska chce skorzystać z takiej możliwości. "W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2021 r." napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Maksymalna wysokość zaliczek
MRiRW proponuje, aby zaliczki były realizowane na maksymalnym dopuszczalnym przepisami Unii Europejskiej poziomie 70%. A przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzone w ramach kontroli administracyjnych oraz – w przypadku wytypowanych gospodarstw – również kontroli na miejscu.
Jednocześnie resort rolnictwa zastrzega, że zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wypłaca się do wysokości środków finansowych dostępnych na ten cel w budżecie środków europejskich i budżecie państwa na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Zaliczki będą więc wypłacane systematycznie od 18 października 2021 r. w miarę dostępności środków na ten cel w budżecie środków.