StoryEditor

Chroń gospodarstwo przed ASF – możesz otrzymać nawet 100 tys. zł dofinansowania z PROW!

Jeszcze w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF).  Wnioski będzie można składać w Agencji od 31 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
23.12.2020., 12:12h
Mowa tu o kolejnych funduszach w ramach PROW na lata 2014 - 2020. Wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” jest przeznaczone dla rolników, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk świń lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń”, i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Na tego typu przedsięwzięcia mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację takiej inwestycji.
Pomoc można otrzymać na:
    •    utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej,
    •    wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji,
    •    wykonanie inwestycji dzięki której trzoda chlewna będzie utrzymywana w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach z osobnym wejściem, nie łączących się z pomieszczeniami w których znajdują się inne zwierzęta

Wsparcie może być również przyznane na wykonanie ogrodzenia chlewni. Wówczas pomoc przyznaje się w formie standardowych stawek jednostkowych w wysokości 80% kwoty stanowiącej sumę:
  • iloczynów standardowych stawek jednostkowych i, odpowiednio, długości planowanego ogrodzenia, liczby bram i liczby furtek.
oraz
  • kosztów ogólnych, nieprzekraczających 10% kosztów poniesionych na realizację tej operacji.
Dodatkowo – co jest ciekawe – w tym naborze można się starać także o dofinansowanie budowy wiaty na słomę. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.



Przypomnijmy, że wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR, poprzez platformę ePUAP lub przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.

oprac. bcz na podst. ARiMR
Fot. Kurek
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 10:36