StoryEditor

Co dzieje się z programem ograniczania odpływu azotu?

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, od 1 stycznia br. zgodnie z nowym Prawem wodnym, rolnicy w całym kraju powinni wdrażać zalecenia programu ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych, który zastępuje dotychczasowe obszary OSN. Prace nad programem jednak utknęły.
22.03.2018., 14:03h
Wszyscy Ci, którzy dokładnie zapoznali się z wytycznymi do wypełniania tegorocznego wniosku o dopłaty bezpośrednie na pewno zauważyli wyróżnioną czerwonym kolorem informację: „Na terenie całego kraju obowiązuje Program działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Wymagania z Programu działań wchodzą w zakres wymogów wzajemnej zgodności, które należy przestrzegać.”
Wygląda na to, że ARiMR wprowadza rolników w błąd, bo Programu jak nie było tak nie ma.
Zmiana resortu
Przygotowaniem Programu początkowo zajmował się resort środowiska – o czym z resztą pisaliśmy w styczniowym wydaniu „top agrar Polska”. Po wymianie ministrów, kiedy to kierowanie resortem środowiska objął minister Henryk Kowalczyk, wszystkie sprawy związane z wodą zostały przeniesione pod nadzór ministerstwa gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej. W międzyczasie projekt programu przeszedł etap konsultacji i opiniowania. Do przygotowanego jeszcze za czasów ministra Jana Szyszko projektu spłynęło sporo krytycznych uwag. 31 stycznia br. projektem zajął się Komitet ds. Europejskich, który miał wiele wątpliwości co do to tego, czy przedstawione przepisy faktycznie realizują obowiązki wynikające z Dyrektywy Azotanowej. Mimo to, Komitet rekomendował dalsze prace nad projektem – ale w ścisłej współpracy z Komisją Europejską.

O ile do czasu owego posiedzenie Komitetu ds. Europejskich można było śledzić prace nad projektem za pośrednictwem strony internetowej RCL (Rządowe Centrum Legislacji), tak od 2 lutego br. zapanowała w tej sprawie kompletna cisza. Dopiero wczoraj, 21 marca, opublikowano stanowiska resortu gospodarki morskiej co do nadesłanych uwag do projektu. Większość z nich została niestety odrzucona, a jako argument podano, że dane zapisy „zostały zmienione w wyniku negocjacji z Komisja Europejska i nie podlegają dalszej modyfikacji”. Jaki jest nowe brzmienie projektu po negocjacjach z Komisją? Tego też nie wiadomo, bo nowej wersji projektu jeszcze nie opublikowano.
Tajne prace nad projektem
Od pewnego czasu próbowaliśmy dowiedzieć się w ministerstwie gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej jak wyglądają postępy nad projektem. To w sumie dość ważne przepisy dla polskich rolników, bo nałożą na nich wiele nowych obowiązków i kosztów na następne lata. Mimo jednak naszych próśb składanych i mailowo i telefonicznie, resort gospodarski morskiej nie raczył udzielić nam jakiejkolwiek odpowiedzi. Dlatego ze szczególną uwagą przyjrzeliśmy się opublikowanym wczoraj dokumentom. Generalny wniosek jaki z nich płynie jest taki, że treść programu została uzgodniona z Komisją Europejską i nie ma w ogóle mowy o jakiś poprawkach. Wygląda więc na to, że Rząd chce za wszelką cenę przyjąć i tak spóźnione już przepisy by nie narażać się dalej Komisji Europejskiej, a to czy będą one dla rolników korzystne ma już drugorzędne znaczenie. Zresztą już samo przekazanie prac nad tak ważnymi przepisami w gestie ministerstwa, które z rolnictwem nie ma nic wspólnego już daje wiele do myślenia.

Teraz pojawia się jeszcze jedno ważne pytanie – skoro nie możemy na bieżąco śledzić postępów prac nad projektem, jest ryzyko, że rolnicy zostaną postawieni znów przed faktem dokonanym -  Program zostanie przyjęty w niekorzystnym kształcie, a im nie pozostanie nic innego jak dostosowanie gospodarstw do jego wymogów co oczywiście będzie wiązało się z konkretnymi kosztami.

Będziemy monitorować postęp prac – może i resort gospodarki morskiej uchyli w końcu rąbka tajemnicy i poznany najnowszą wersję projektu. O wszystkim będziemy Was na bieżąco informować.   gi
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:46