Co do zasady za działkę rolną uznawany będzie zwarty obszar gruntu, obejmujący nie więcej niż jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. Ze względu na konieczność wywiązania się z wymogów zazielenienia, a konkretnie dywersyfikacji upraw, w gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych wynoszącej przynajmniej 10 ha, za działkę rolną należy także uznać powierzchnię każdej uprawy.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rolników ubiegających się o dopłaty z tytułu programów rolnośrodowiskowych. Tak jak dotychczas, w tym przypadku także konieczne będzie deklarowanie każdej uprawy osobno.
Poszczególnym działkom rolnym we wniosku należy nadać oznaczenie literowe np. A, B, C itd.) i cyfrowe w przypadku działek podrzędnych (np. A1, A2 itd.). Takimi samymi oznaczeniami posługujemy się potem na mapach.
Aby poprawnie oznaczyć działki we wniosku, trzeba mieć na uwadze, że w tym roku mamy aż trzy poziomy szczegółowości jeżeli chodzi o oznaczanie upraw na danej działce.
Pierwszy z nich obejmuje działki deklarowane do jednej z poniższych płatności:
- jednolitej płatności obszarowej (grupy upraw: JPO, JPO L, JPO Z),
- tylko do płatności ONW (grupa upraw – ONW),
- tylko do płatności rolnośrodowiskowej (grupa upraw – PRS),
- tylko do płatności ekologicznej (grupa upraw RE),
- tylko do płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej (grupa upraw – PRSK).
Są to niejako działki główne, najbardziej ogólne i w tym przypadku oznaczamy je literowo, tj. A, B, C, D… itd.
W niektórych przypadkach konieczne jest uszczegółowienie powyższej ogólnej deklaracji. Dotyczy to deklarowania „podrzędnych” działek rolnych z grupami upraw:
- TUZ, TUZ C (TUZ cenny przyrodniczo),
- P (płatności związane do powierzchni upraw – dla każdego rodzaju płatności należy zadeklarować odrębną działkę rolną),
- uprawy konopi,
- upraw na gruntach ornych (na potrzeby dywersyfikacji upraw),
- pojedynczej uprawy (dla płatności rolnośrodowiskowej lub płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej lub płatności ekologicznej).
Działki te oznaczyć należy np. A1, A2 itd.
W przypadku uprawy truskawek (grupa upraw P OM – owoce miękkie) oraz uprawy roślin wysokobiałkowych (grupa upraw P WB) w gospodarstwach posiadających przynajmniej 10 ha gruntów ornych, konieczne jest dalsze uszczegółowienie deklaracji poprzez wyodrębnienie uprawy truskawek oraz każdej z pojedynczych upraw wysokobiałkowych (osobno łubin, groch itd.).
Wyjątkiem są soja i konopie, które w każdym przypadku trzeba zadeklarować jako odrębną działkę podrzędną – także w gospodarstwach użytkujących mniej niż 10 ha gruntów ornych. Działki te oznaczamy odpowiednio A1a, A1b itd. gi
Fot. Biernacki