StoryEditor

Co może być międzyplonem ozimym?

Greening – to nowość w tegorocznych wnioskach o przyznanie dopłat. Jednak aby otrzymać płatność z tytułu zazielenienia należy w przypadku posiadania więcej niż 15 ha ziemi ornej wykazać 5% jej powierzchni jako obszary ekologiczne.
19.05.2015., 11:05h

Można do nich zaliczyć rowy, zadrzewienia, zakrzaczenia, szerokie miedze oraz międzyplony ścierniskowe i ozime. W przypadku tych ostatnich pojawiły się pewne wątpliwości – nie do końca wiadomo jakie rośliny można uznać za międzyplon ozimy. Czy tylko ozime, czy też jare pod warunkiem, że zostaną na polu do wiosny? Skierowaliśmy to pytanie do resortu rolnictwa. W odpowiedzi rzecznik MRiRW Witold Katner informuje:

W ramach zazielenienia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (Dz. U. poz. 354), w przypadku międzyplonów, za obszary proekologiczne uznaje się obszary, które zostały utworzone przez wsiewki trawy w uprawę główną albo wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Mieszankę należy wysiać w terminie :

  • od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do dnia 1 października – 
w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo
  • od dnia 1 lipca do dnia 1 października 
i utrzymywać co najmniej do dnia 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego. Jednocześnie, mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.

Powyższe przepisy nie regulują, czy międzyplon ozimy powinien być tworzony wyłącznie 
z gatunków roślin ozimych czy jarych. W związku z tym, w ramach zazielenienia międzyplonem ozimym może być mieszanka utworzona z co najmniej dwóch gatunków zarówno z grupy roślin ozimych jak i jarych. Niemniej jednak należy zauważyć, iż pod uwagę brany jest okres wysiania oraz utrzymywania uprawy.

Ponadto rolnik deklarujący jako obszar proekologiczny międzyplony, zobowiązany jest 
do dołączenia do wniosku o przyznanie płatności, informacji o gatunkach roślin uprawianych na tych obszarach.

oprac. bcz, gi

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 03:00