Komisja Europejska przedstawiła wczoraj dwie strategie, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie rolnictwa. Organizacje skupione w Copa-Cogeca twierdzą, że przed podjęciem jakichkolwiek działań legislacyjnych należy przeprowadzić kompleksową i niezależną ocenę skutków wprowadzenia reform. Działanie na oślep grożą bowiem spadkiem konkurencyjności europejskiego rolnictwa i rolniczym dochodom, które i tak mocno ucierpiały z powodu Covid-19.
- Chcemy nadal kroczyć drogą ku rolnictwu bardziej przyjaznemu środowisku i więcej inwestować. Strategie te obrały jednak błędną ścieżkę. Stanowią zmasowany atak na europejskie rolnictwo. Cele to nie rozwiązania. Aby rolnictwo było jeszcze bardziej produkcyjne, konkurencyjne i jeszcze wydajniej gospodarowało zasobami, potrzebujemy współpracy, a nie nowych wymagań. Nie można pozostawić rolników samych sobie z kosztami ochrony środowiska i klimatu. Doprowadziłoby to do przeniesienia większej części produkcji z UE do krajów trzecich, a przede wszystkim do porzucania ziemi przez wielu rolników w Unii - mówi Joachim Rukwied Prezydent Copa.
Zdaniem Copa – Cogeca celem Komisji Europejskie...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Copa-Cogeca: Strategia „Od pola do stołu” to atak na rolnictwo
To zmasowany atak na europejskie rolnictwo. Copa-Cogeca przestrzega Komisję Europejską przed poważnymi konsekwencjami realizacja strategii „Od pola do Stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności”. Jej zdaniem rolnikom grozi drastyczny spadek dochodów, a Europa nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa żywnościowego.