StoryEditor

Czas na wnioski o zwrot akcyzy

Do 31 sierpnia można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego od paliwa zakupionego na cele rolnicze.
03.08.2015., 11:08h

Wnioski o zwrot akcyzy należy składać w urzędach gmin, na terenie których położone są grunty rolne gospodarstwa. W sierpniu można uzyskać zwrot tego podatku za olej napędowy kupiony od 1 lutego 2015 r. do 31 lipca 2015 r. Stawka zwrotu pozostaje bez zmian – 0,95 zł/l. Bez zmian pozostaje także limit 86 litrów paliwa na hektar użytków rolnych. Łącznie więc rolnik może otrzymać zwrot w kwocie 81,70 zł/ha – przy czym jest to limit roczny, obejmujący wnioski składane w marcu i w sierpniu. Wypłata należnego zwrotu akcyzy za wnioski składane w sierpniowym terminie będzie realizowana od 1 do 31 października br.

Przypomnijmy, że zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.


Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Zgodnie z ustawą z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny). W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, również w przypadku, jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.
Oprac. gi na podstawie www.minrol.gov.pl

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:42