Przypomnijmy, że 12 lutego wyczerpała się pula pieniędzy przeznaczona na ten cel i uruchomiona pod koniec stycznia br. Nadal jest bardzo wielu rolników, którzy chcą z takich kredytów skorzystać, ale banki nie mogą już udzielać tych kredytów na preferencyjnych warunkach i proponują w zamian kredyty komercyjne.
Z ministerstwa rolnictwa otrzymaliśmy odpowiedź, że w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji w przypadku wygospodarowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oszczędności w ramach innych pozycji planu finansowego na 2019 r.
Na taką zmianę planu finansowego ARiMR zgodę wyrazić musi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Sprawą zainteresowały się Izby Rolnicze. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do szefa resortu rolnictwa o interwencję w tej sprawie. Ale otrzymał podobną odpowiedź co nasza redakcja: w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję, a dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji jedynie w przypadku wygospodarowania przez ARiMR oszczędności.
Jednak przedwczoraj pojawił się dla rolników cień nadziei na uzyskanie jeszcze tej wiosny taniego kredytu preferencyjnego. Najwyraźniej po licznych sygnałach z terenu MRiRW postanowiło zadziałać w tej sprawie. Z informacji uzyskanej przez prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego w dniu 5 marca br. od zastępcy dyrektora Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandry Szelągowskiej wynika, że resort rolnictwa złożył wniosek o zwiększenie limitu środków przeznaczonych na dopłaty do kredytów klęskowych o kwotę 20 mln zł. Wniosek ten w połowie marca trafi pod obrady sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jeżeli zostanie on zaakceptowany, wznowienie udzielania preferencyjnych kredytów klęskowych nastąpi pod koniec marca br. bcz
Źródło: MRiRW, WIR
Fot. Sierszeńska
StoryEditor
Czy będą jeszcze dopłaty do kredytów klęskowych?
W związku z licznymi sygnałami i zapytaniami od rolników zwróciliśmy się pod koniec lutego br. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem, czy wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje w najbliższym czasie uruchomienie kolejnej puli pieniędzy na dopłaty do kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (z linii K01, K02, DK01, DK02).