Odpowiedź: Z art. 29a ustawy VAT wynika, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przy działce zabudowanej konsekwencje podatkowe w VAT uzależnione są od statusu budynku. Jeżeli możliwe jest zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z VAT budynku, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT, rozciąga się ono na grunt. Sprzedaż zabudowanego gruntu traktowana jest jako jedna transakcja, do której zastosowanie ma stawka VAT właściwa dla dostawy budynku.
Według orzecznictwa unijnego i krajowego, jeśli przed datą transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej została rozpoczęta rozbiórka budynku w sensie prawnym (założony został dziennik rozbiórki i zabezpieczono jej teren zgodnie z prawem budowlanym), transakcja sprzedaży gruntu z takim budynkiem może być kwalifikowana jako dostawa terenu niezbudowanego, a więc opodatkowana stawką 23%. Niektóre orzeczenia idą jeszcze dalej i wymagają ukończenia rozbiórki przed zbyciem gruntu, aby transakcja była opodatkowana VAT. Gdy czynności rozbiórkowe zakończą się po dostawie działki, zastosowanie z reguły znajdzie zwoln...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Czy można uniknąć VAT przy sprzedaży działki zabudowanej?
Pytanie: Prowadzę gospodarstwo rolne jako podatnik VAT od 15 lat, po przejęciu od rodziców. W skład gospodarstwa wchodzi niewielka działka zabudowana ze zrujnowaną stodołą, której nie wykorzystuję już od kilku lat. Teraz mam okazję sprzedać tę działkę sąsiadowi, który jest zainteresowany tylko gruntem. Czy jest możliwe, aby uniknąć VAT przy sprzedaży?