Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście wymieszania słomy z glebą Pytanie brzmiało: Czy resztki pożniwne po kukurydzy na ziarno są zaliczane jako ekoschemat wymieszania słomy z glebą?
- Kukurydza, która daje 10 t ziarna daje również 10-11 t słomy i to jest bardzo bogaty składnik pokarmowy, który mieszamy z glebą i w programach nawozowych odejmują nam to, co wprowadzamy. Ta kukurydziana słoma rozłoży się na naszym polu i jak najbardziej uznaje się tą praktykę jako ekoschemat wymieszania słomy z glebą. W przypadku kukurydzy na kiszonkę nie możemy mówić o słomie, bo na polu pozostają same nasady i wymieszani ich z glebą nie zalicza się do tego pakietu - wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.
Ekoschemat: "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"
Przypomnijmy, że płatności w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" obejmują 8 praktyk, które są objęte systemem punktowym. To oznacza, że do każdej z praktyk przypisana jes...