StoryEditor

Czyste powietrze także na wsi

Dotacje do wymiany pieców czy ocieplenia domów z rządowego programu „Czyste Powietrze” dostępne są także dla rolników. Warto po nie sięgnąć, a my podpowiadamy, jak to zrobić.
02.01.2019., 10:01h
Na realizację programu mającego poprawić jakość powietrza nie tylko w miastach, ale także na wsiach rząd chce przeznaczyć 103 miliardy złotych. Oczywiście nie w jednym roku. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarski wodnej (WFOŚiGW). Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym i, wg założeń, potrwa aż do połowy 2027 roku. Kto i na co może zatem z programu skorzystać?
Dla kogo?
Przede wszystkim program adresowany jest do osób fizycznych, a nie do firm czy instytucji (te mogą sięgać po pieniądze na ten cel z innych źródeł). Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele istniejących domów jednorodzinnych, a także osoby, które właśnie dom budują. Na potrzeby programu, za jednorodzinny budynek mieszkalny uznawany jest budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość.
Dotacja i pożyczka
Pomoc udzielana jest w 2 formach: dotacji i pożyczki. Dotacja może wynieść od 30% do 90%  kosztów liczonych maksymalnie do 53 tys. zł, a w części kosztów, które nie są refundo...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 02:14