Sezon żniw jest krytycznym momentem dla maszyn rolniczych. Jednak maszyna nie jest tylko w trakcie pracy zagrożona ryzykiem uszkodzenia czy też zniszczenia. Ogień zagraża maszynie zarówno w trakcie przejazdu, garażowania czy postoju. Dlatego zdecydowanie rekomendujemy zawieranie ubezpieczeń na 12 miesięcy tak, żeby również w trakcie garażowania w okresie jesienno-zimowym maszyny były objęte pełną ochroną w zakresie agrocasco - zachęca Mariusz Gilicki, ekspert ds. ubezpieczeń maszyn rolniczych Generali Agro.
Jeżeli chodzi o to największe ryzyko, czyli właśnie sezon żniw firma ma w ofercie również ubezpieczenia krótkoterminowe i część klientów je wybiera. W praktyce różnica w składkach między ubezpieczeniem 3-miesięcznym, a 12-miesięcznym nie przekracza 10%. Jak zaznacza Gilicki. większość rolników wybiera zdecydowanie ubezpieczenia 12-miesięczne.
- Pożar kombajnu zwykle objawia się szkodzą całkowitą. Rzadko kiedy udaje się uratować maszyny, które są już objęte ogniem i nie ma tu znaczenia, czy ogień pojawił się z zewnątrz (pożar pola, na którym pracowała maszyna) czy też w wyniku samozapłonu. Wszelkiego rodzaju takie zdarzenia są objęte ochroną w zakresie agrocasco i rolnicy, którzy posiadają ubezpieczenie Generali Agro mogą spać spokojnie, bo otrzymają odszkodowania, które pokryje koszty zniszczonej czy spalonej maszyny - dodaje.
Oferta ubezpieczenia obejmuje maszyny niezależnie od ich wieku. Warunkiem oczywiście jest to, aby maszyna nie była uszkodzona i była sprawna. Dotyczy to każdego rodzaju maszyn nie tylko kombajnów i maszyn żniwnych, ale również ciągników rolniczych i przyczep.
Obejrzyj całą rozmowę, by dowiedzieć się jakie są koszty polis, kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia floty pojazdów i maszyn, czy ubezpieczenie agrocasco obejmuje także usterki podzespołów oraz na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym.
CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenie kombajnu i mandat za jazdę z hederem: obowiązki rolników