Sześć z nich obejmuje uprawy w okresie konwersji z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną, a kolejne 6 to pakiety odpowiadające tym samym uprawom, ale mającym już certyfikat produkcji ekologicznej.
Wynika to z faktu, że jeżeli do programu przystępuje nowe gospodarstwo, które dotychczas nie prowadziło produkcji w sposób zgodny z przepisami o rolnictwie ekologicznym, zanim uzyska certyfikat gospodarstwa ekologicznego, musi przez pewien czas przestawiać swoją produkcję z metod konwencjonalnych na ekologię. W tym czasie może uzyskiwać dopłaty z działania „Rolnictwo ekologiczne” – są to dopłaty do upraw w okresie konwersji.
W większości pakietów dopłata w okresie konwersji jest wyższa niż za uprawy z certyfikatem. Wynika to między innymi z faktu, że w okresie konwersji trzeba przestrzegać zasad produkcji ekologicznej, a zebrany plon nie jest jeszcze uznawany za produkt ekologiczny.
Listę pakietów i wariantów ekologicznych dostępnych w nowym rozdaniu oraz stawki płatności przedstawiamy w tabeli poniżej. gi
Fot. Wójcik