Resort przypomniał, że jeżeli rolnik zatrudnia obcokrajowców, mamy do czynienia z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli więc pomocnicy pochodzą np. z Białorusi czy Ukrainy, to uzyskany przez nich dochód podlega opodatkowaniu jedynie w ich kraju. W Polsce jest on zwolniony z opodatkowania. Oznacza to, że rolnik nie pobiera w trakcie roku zaliczek na PIT od wypłacanego wynagrodzenia od umowy o pomocy przy zbiorach. Dopiero po zakończeniu roku musi sporządzić i przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację na formularzu PIT – 11. Wypłacone wynagrodzenie należy wpisać w Części F „Informacje o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy” w pozycji 74.
Minister dodał, że w informacji tej rolnik nie musi wykazywać wartości pożywienia i zakwaterowania zapewnionego pomocnikowi nieodpłatnie. Świadczenia te bowiem są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 144 ustawy o PIT. Od br. nie można już złożyć PIT – 11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. Należy to uczynić elektronicznie i do końca stycznia – wcześniej było do końca lutego. Jedynie pomocnikowi można dać ten dokument w obydwu formach do końca lutego. as
StoryEditor
Do końca stycznia PIT za pomocnika przy zbiorach
Do końca stycznia br. rolnicy, którzy zatrudniali pomocników przy zbiorach muszą elektronicznie wysłać do urzędów skarbowych dane PIT – 11 – przypomniał minister finansów w objaśnieniach podatkowych. Wynagrodzenie pomocnika zaliczane jest do przychodów z innych źródeł, o czym mówi art. 20 ustawy o PIT. Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania.