StoryEditor

Dodatkowa pomoc dla rolników z powodu strat powstałych w wyniku klęsk żywiołowych

Rząd planuje rozszerzyć program pomocy dla sadowników, którzy ponieśli w tym roku straty w wyniku klęsk żywiołowych. Tym samym więcej osób otrzyma rekompensaty, ale jednocześnie wprowadzone będzie zróżnicowanie stawki pomocy w zależności od wysokości strat. Kolejne zmiany przepisów dotyczą także producentów zbóż i warzyw.
10.10.2023., 11:10h

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazało się rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym wprowadzono nowe formy pomocy dla rolników.

Więcej producentów owoców otrzyma pomoc

Rozporządzenie dotyczy producentów rolnych prowadzący uprawy:

  • owocujących drzew owocowych,
  • owocujących krzewów owocowych,
  • truskawek

oraz tych, którzy ponieśli straty na skutek wystąpienia przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do pomocy kwalifikują się te osoby, które poniosły w 2023 r. straty na powierzchni powyżej 70% powierzchni.

Zdaniem MRiRW konieczne jest jednak udzielenie pomocy producentom rolnym, którzy prowadzili w 2023 r. powyższe uprawy i którzy ponieśli straty na powierzchni co najmniej 30% i mniej niż 70% powierzchni tych upraw. Zasadnym jest też zróżnicowane stawki pomocy w przedziale 30–50% strat w uprawie i 50–70% strat.

Wydłużenie terminów szacowania strat suszowych

Dodatkowo istnieje potrzeba wydłużenia terminów naboru wniosków o szacowanie strat spowodowanych przez suszę oraz naboru wniosków o pomoc w związku ze skupem mokrej kukurydzy do dnia 30 października 2023 r. oraz wydłużenie terminu udzielania kredytów płynnościowych dla podmiotów skupujących do dnia 31 grudnia 2023 r., a także rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o kredyt o podmioty prowadzące działalność oznaczoną kodem PKD 11.01.Z. (destylowanie, rektyfikowanie i mieszanie alkoholi).

CZYTAJ TAKŻE: Aplikacja suszowa: jak sprawdzić poziom strat suszowych i czy musisz mieć protokół?

Dodatkowa pomoc dla producentów warzyw

Rozporządzenie wprowadza również możliwość udzielenia pomocy dla producentów kalafiorów i brokułów, którym podmioty, z którymi mieli podpisaną umowę na dostawę tych produktów, odmówiły odbioru zakontraktowanych ilości.

wk
Fot. Envato Elements

CZYTAJ TAKŻE: Aplikacja suszowa: jak sprawdzić poziom strat suszowych i czy musisz mieć protokół?

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:32