StoryEditor

Dofinansowanie na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF, suszą i powodzią. Rusza nabór wniosków!

Dzisiaj rusza kolejny już nabór wniosków o wsparcie dot. „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. To wsparcie dla hodowców świń, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, ale także dla spółek wodnych, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.
28.12.2022., 11:12h

W ARiMR od 28 grudnia br. do 24 lutego 2023 r. przyjmowane będą wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Z pieniędzy mogą skorzystać hodowcy trzody chlewnej i spółki wodne, które zdecydują się na zakup urządzeń, które będą chroniły gospodarstwa przed zalaniem lub suszą. 

Jakie warunki wsparcia? 

Z warunków, które podaje Agencja wynika, że o pomoc dla hodowców trzody, mogą się ubiegać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się ASF.

Pomoc w wysokości do 100 tys. zł w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji mogą otrzymać m.in. na:

  • utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej;
  • wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji;
  • budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń;
  • zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem;
  • przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach;
  • wykonanie ogrodzenia chlewni.  

Zapobieganie zalaniu lub suszy w gospodarstwach 

Drugą grupą beneficjentów, którzy mogą z pomocy skorzystać są spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. 

W ramach tego działania można otrzymać nawet 1 mln zł. Z tych pieniędzy można przeprowadzić takie inwestycje jak:

  • zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny,
  • wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowa progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich.

Limit dofinansowania podobnie jak w przypadku ochrony gospodarstwa przed ASF wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Gdzie złożyć wniosek?


Wnioski na odbywa działania przyjmują regionalne oddziały ARiMR:
  • osobiście
  • przez upoważnioną osobę,
  • przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej,
  • w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.
oprac. dkol na podst. ARiMR
Fot. archiwum
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:18