W tym roku tradycyjnie już najwięcej wniosków wpłynęło do ARiMR w woj. mazowieckim – ponad 205 tys., a najmniej w woj. lubuskim, gdzie o dopłaty ubiega się niespełna 20 tys. czyli dziesięciokrotnie mniej niż na Mazowszu.
ONW na stałym poziomie
Złożone w tym roku prawie 750 tys. wniosków o płatności ONW to wynik nie odstający od średniej wieloletniej – w poprzednich latach liczba rolników wnioskujących o wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania również utrzymywała się na poziomie zbliżonym do tej wartości. Najwięcej wniosków o to wsparcie – ponad 144 tys. – wpłynęło do biur powiatowych ARiMR na Mazowszu, najmniej – zaledwie 7 tys. – na Opolszczyźnie.Ekologia i rolnośrodowiskowe
W skali całego kraju rolnicy złożyli 10,8 tys. wniosków o płatności do rolnictwa ekologicznego, jednak w praktyce ekologicznych gospodarstw mamy więcej. Część z nich ubiega się jeszcze o wsparcie w ramach starego programu rolnośrodowiskowego. Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S), na koniec 2016 roku mieliśmy w kraju 22,5 tys. gospodarstw ekologicznych, a powierzchnia upraw objętych tym systemem gospodarowania wynosiła ponad 530 tys. ha. Najwięcej gospodarstw ekologicznych mamy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.O płatności z tytułu realizacji pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych (czyli PROW 2014-2020) ubiega się w tym roku 37,7 tys. gospodarstw, a 36,3 tys. gospodarstw wciąż realizuje zobowiązania rolnośrodowiskowe z PROW 2007-2013.
Zaliczki już w październiku?
Wypłata płatności ONW, ekologicznych i rolnośrodowiskowych może ruszyć już w połowie października. ARiMR zapowiada także, że będzie wypłacać także od 16 października zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich. Zgodnie z unijnymi przepisami, Agencja może zaliczkować nawet do 70% należnych rolnikowi dopłat – jednak o tym, czy będzie to 70% czy może mniej ma zadecydować Minister Rolnictwa.Więcej o planowanej wypłacie zaliczek przeczytasz w rozmowie z prezesem ARiMR Dariuszem Golcem.