Dywersyfikacja upraw
Od 2019 r. przy wyliczaniu udziału upraw w gospodarstwie uwzględniane będą te uprawy, które prowadzone będą w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca roku, w którym został złożony wniosek.
Utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA)
Wprowadzono nowy element EFA1a – grunty ugorowane z roślinami miododajnymi (bogatymi w pyłek i nektar). Za obszary proekologiczne uznaje się grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na które w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 września danego roku nie jest prowadzona produkcja rolna.Grunty te mogą zostać utworzone przez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych objętych wykazem gatunków roślin miododajnych, z tym że występujące typowo uprawne gatunki roślin miododajnych:
- facelia błękitna,
- gorczyca jasna,
- gryka zwyczajna,
- komonica zwyczajna,
- koniczyny z wyłączeniem koniczyny odstającej Trifolium spp. z wyłączeniem Trifolium patens. Schreb.,
- lucerny,
- nostrzyk biały,
- rzodkiew oleista,
- słonecznik zwyczajny,
- sparceta piaskowa,
- sparceta siewna,
- wyka kosmata,
- astry z wyłączeniem astra nowobelgijskiego i astra wierzbolistnego Aster spp. z wyłączeniem Aster novi-belgii L. i Aster ×salignus Willd,
- bodziszki,
- chabry,
- czarnuszki,
- cząber ogrodowy,
- czyściec prosty,
- driakwie,
- dzielżan jesienny,
- farbownik lekarski,
- kłosowce,
- kocimiętki,
- kolendra siewna,
- kosmos pierzastolistny,
- krwawnica pospolita,
- lebiodka pospolita,
- lubczyk ogrodowy,
- łyszczec wiechowaty,
- macierzanka piaskowa,
- marzymięta grzebieniasta (orzęsiona),
- mierznica czarna,
- mięty,
- mikołajek płaskolistny,
- ogórecznik lekarski,
- ostropest plamisty,
- ożanka nierównoząbkowa,
- przegorzany,
- pszczelnik mołdawski,
- rezedy,
- rukiew
- siewna,
- serdecznik pospolity,
- stulisz sztywny,
- szałwie z wyłączeniem szałwi błyszczącej Salvia spp. z wyłączeniem S. splendens Sello,
- szanta zwyczajna,
- szczecie,
- ślaz zygmarek,
- ślazówka turyngska,
- świerzbnica polna,
- trędownik bulwiasty,
- werbena krzaczasta,
- wielosił błękitny,
- wierzbownica kosmata,
- wierzbówka kiprzyca,
- żeleźniak pospolity,
- żmijowiec grecki,
- żywokost lekarski.
Usunięto EFA13 – obszary zalesione po 2008 r. Od roku 2019 obszary zalesione po roku 2008 w ramach PROW 2007-2013 (zalesienia na gruntach rolnych) i PROW 2014-2020, które kwalifikowały się (zapewniły rolnikowi prawo) do jednolitej płatności obszarowej w 2008 r., nie będą już uznawane za obszary proekologiczne.
Nowe obszary ONW
Chyba najważniejszą zmianą w tegorocznych dopłatach jest tzw. nowa delimitacja obszarów ONW – a mówiąc prościej – od tego roku zaczyna obowiązywać nowa lista gmin i miejscowości objętych obszarami ONW, jak i nowe strefy. Szczegółowo o sposobie wyznaczenia nowych obszarów ONW pisaliśmy w styczniowym wydaniu „top agrar Polska”. W tym roku ważne jest więc dokładne sprawdzenie, czy dane działki kwalifikują się do tej dopłaty, czy też nie. Tym bardziej, że miejscowości dotychczas wyłączone z pomocy ONW, od tego roku do pomocy mogą się zakwalifikować. Dotyczy to szczególnie gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Warto więc dokładnie sprawdzić te zmiany.
ARiMR zapowiada, że do wszystkich rolników, którzy w ubiegłym roku ubiegali się o dopłaty bezpośrednie roześle ponownie papierowe wnioski wraz z kartami informacyjnymi, gdzie będzie można sprawdzić, czy dana działka jest w strefie ONW. Agencja uruchomiła także wyszukiwarkę na stronie internetowej, za pomocą której można łatwo sprawdzić, czy dana miejscowość jest w strefie ONW.
Ci, których pola w tym roku wypadły z obszarów ONW, powinni pamiętać, że jeszcze w tym i następnym roku przysługuje im tzw. płatność przejściowa. W tym roku wyniesie ona 80% ubiegłorocznej stawki, a w przyszłym roku otrzymają oni równo po 25 euro do każdego hektara, który utracił status ONW.
oprac. bcz, gi
Źródło: ARiMR, top agrar Polska