Dopłaty do produkcji ekologicznej są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej, ale wiążą się z wieloma zmianami w gospodarstwie, dlatego nie każdy rolnik chce się poddać konwersji w zakresie wszystkich upraw. Ale czy jest możliwość połączenia produkcji ekologicznej i konwencjonalnej w jednym gospodarstwie? Takie pytanie do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego pojawiło się podczas webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii". Ze specjalistą rozmawiali redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek oraz redaktor top agrar Polska i ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej Grzegorz Ignaczewski.
Rolnictwo ekologiczne i konwencjonalne można łączyć, ale...
Podczas sesji pytań i odpowiedzi prowadzący webinarium oraz nasz ekspert starali się wytłumaczyć na czym polega specyfika łączenia produkcji ekologicznej i konwencjonalnej w jednym gospodarstwie.
Karol Bujoczek: Chciałbym zacytować jedno z nadesłanych nam pytań. Czy w przypadku produkcji równoległej można część pola podzielić i zrobić np. 50% w konwencji, 50% ekologicznych? Czy te pola muszą być przez lata utrzymane jako te same ekologiczne czy można to zmieniać?
Ma...