Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.
Czy pomiot kurzy = obornik w ekoschematach?
Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy stosowanie pomiotu kurzego również możemy zaliczyć w ramach ekoschematu dotyczącego wymieszania obornika z glebą.
Nasz ekspert wskazał, że w ekoschematach jest mowa o oborniku, ale pomiot kurzy jest też nawozem naturalnym, pochodzenia odzwierzęcego, stałym, więc może być zaliczony.
Karol Bujoczek dopytał, czy w tym ekoschemacie są określone minimalne dawki tych nawozów, bo maksymalne, wiemy, wynikają z innych przepisów.
- Nie ma właśnie podanych minimalnych dawek. Mówi się o właściwej dawce, bo to jest tak, jeżeli mamy np. obornik od brojlerów, to brojler indyczy potrafi dać obornik, który ma 42 proc. azotu. Więc wówczas nie więcej jak 4,3-4,5 t...