Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" w temacie międzyplonów na czacie pojawiły się ciekawe pytania dotyczące tego ekoschematu, a dokładnie – części związanej z wsiewkami. Okazuje się, że rolnicy są zdezorientowani w jaki sposób należy je wsiać i zgłosić w ramach ekoschematów w nowych wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich.
Jedna z uczestniczek webinarium "Ekoschematy w praktyce poprosiła nas o doprecyzowanie tematu zagadnienia wsiewek w kontekście międzyplonów. Czy powinno to być wysiane w rosnące zboże i na jakim etapie można taką wsiewkę wykonać?
Na pytanie odpowiadał nasz ekspert Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu, ale w dyskusję włączyli się także: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska oraz Grzegorz Ignaczewski, redaktor i ekspert ds. wspólnej polityki rolnej i funduszy unijnych.
Wsiewki ze zbożami ozimymi i jarymi
- W rosnące najczęściej uprawy może być wsiewka, także i w kukurydzy, ale zboża są najpopularniejsze. Możemy to zrobić tak, wsiewkę możemy zrobić na przykład z roślinami jarymi - możemy zasiać jednocześnie jare z wsiewką. Nie jest to może najlepsze agrotechnicznie rozwiązanie, bo bobowate mają bardzo drobne nasiona i one powinny trafiać do pół centymetra, bardzo płytko, ale jest to dopuszczalne. Możemy poczekać aż zboża wykształcą co najmniej 3 liście i wtedy możemy podsiać wsiewkę. To, jeśli chodzi o jare. A ozime na wiosnę podsiewamy bobowatymi - tłumaczył ekspert.
- Tutaj jeszcze tylko dopytam o kwestię pozo...