StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2018: nie ma jeszcze decyzji

Ostateczna decyzja w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zapadnie 10 maja br. Ministerstwo rolnictwa apeluje jednak, aby nie czekać na ostatnią chwilę i już teraz korzystać z możliwości składania dokumentów przez Internet.
04.05.2018., 10:05h
Zgodnie z unijnymi przepisami od 2018 r. wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie  muszą być składane przez Internet na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku (GSAA). Resort rolnictwa przyznaje, że to duża zmiana, ale równocześnie zapewnia, że rolnicy którzy nie posiadają komputera lub Internetu, nie pozostaną bez pomocy i dodatkowego wsparcia. Jeżeli beneficjent nie będzie w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności przez aplikację eWniosekPlus Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna mu zapewnić niezbędną pomoc techniczną.
Ułatwienia dla rolników
W celu zapewnienia rolnikom pomocy przy składaniu wniosków, ARiMR wyposażyła wszystkie biura powiatowe w dodatkowe 776 stanowisk komputerowych, z których można skorzystać przy dodatkowym wsparciu pracowników ARiMR. W każdym biurze powiatowym dostępny jest również konsultant, który udzieli rolnikowi niezbędnego wsparcia oraz wyjaśni ewentualne wątpliwości.

Mimo wszystko przewidując ewentualne kłopoty Komisja Europejska chce dać krajom członkowskim możliwość przedłużenia o miesiąc terminu składania dokumentów, czyli do 15 czerwca. Polski rząd będzie chciał z tej możliwości skorzystać - Wystąpiłem do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Decyzji nie ma, ona będzie w granicy 10 maja. Na razie obowiązuje termin do 15 maja i tak przygotowaliśmy ARiMR. Profilaktycznie występujemy o możliwość przedłużenia – mówi minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.  
Nie czekać na ostatnią chwilę
Resort rolnictwa apeluje do rolników, aby nie sugerowali się planami wydłużenia terminu składania wniosków. Przewidziano, że w aplikacji eWniosekPlus będzie mogło pracować jednocześnie 15 tys. użytkowników korzystających z niej w ramach tzw. równoległych sesji. W miarę potrzeby wydajność ta może wzrosnąć. Ale niezależnie od tego zaleca się, aby rolnicy nie odkładali składania wniosków na ostatnią chwilę, tak aby uniknąć ewentualnego ryzyka spowolnienia działania aplikacji. - Apeluje aby korzystać z obecnych możliwości. System bardzo dobrze funkcjonuje. Nie mam zgłoszeń, że coś nie funkcjonuje. Prezes ARiMR informuje, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami – mówi Krzysztof Jurgiel.

Ministerstwo rolnictwa informuje, że każdy rolnik, który złoży wniosek za pośrednictwem aplikacji eWnioesekPlus otrzyma elektroniczne potwierdzenie jego wysłania. Ma to przede wszystkim zabezpieczać interesy rolnika związane z terminowym złożeniem wniosku o przyznanie płatności obszarowych. Ponadto, jak wskazuje ARiMR w przypadkach kontrowersyjnych, każdy złożony wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie z uwzględnieniem okoliczności zaistniałych w danej sprawie.  wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:53