Jak informuje ARiMR, w znowelizowanej ustawie, którą w zeszłym tygodniu podpisał prezydent, określono początek terminu przyjmowania oświadczeń na 1 marca. W związku z tym, że w tym dniu przypada niedziela, w praktyce rolnicy mogą dostarczać tego typu dokumenty do biur powiatowych ARiMR od poniedziałku 2 marca.
Kto może złożyć oświadczenie zamiast e-wniosku o dopłaty?
Oświadczenia mogą składać rolnicy, którzy zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha, potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2019 r., chcą ubiegać się o te same płatności co w roku minionym, i w 2019 r. wnioskowali wyłącznie o:
- jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec i płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu;
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020);
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2020. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ARiMR.
Możesz go pobrać również TUTAJ
Kiedy warto składać e-wniosek zamiast oświadczenia?
Jednak zanim takie oświadczenie złożymy, warto się dobrze zastanowić, czy to się opłaca. Szczególnie, gdy zmieniła się powierzchnia gospodarstwa lub za ubiegły rok ARiMR stwierdziła jakieś nieprawidłowości, skutkujące obniżeniem dopłat. Wówczas lepiej zamiast oświadczenia wypełnić wniosek w aplikacji eWniosekPlus i zaktualizować wszystkie dane.
ARiMR przypomina, że termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus się nie zmienia. Tak jak dotychczas rozpocznie się 15 marca, a zakończy 15 maja br.
oprac. bcz na podst. ARiMR
Fot. Sierszeńska