Mimo, że podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie minął 31 maja, wciąż jeszcze można składać wnioski o dopłaty aż do 25 czerwca. Jednak jak zaznaczył Michał Zieliński, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału ARiMR, spóźnialskim Agencja za każdy dzień opóźnienia potrąci 1% należnej im kwoty płatności bezpośrednich. Do 31 maja w Wielkopolsce wpłynęło do ARiMR 102 tys. wniosków, co łącznie z oświadczeniami o braku zmian w porównaniu do roku ubiegłego, dało ponad 119 tys. podań – podał Sławomir Biliński zastępca dyrektora poznańskiego oddziału ARiMR.
5% wniosków do kontroli
Teraz Agencja rusza z kontrolami. Co do zasady 5% wniosków powinno być skontrolowane. Jak wyjaśnił Rafał Sobczak, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich, te już ruszyły. W pierwszej kolejności ARiMR kontroluje płatności zwierzęce – czyli te do bydła, krów, owiec i kóz. W tym przypadku kontrole muszą być przeprowadzone w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Teraz w teren ruszają także kontrole dywersyfikacji upraw, które muszą być przeprowadzone pomiędzy 1 czerwca a końcem lipca. Jak podkreślił Sobczak, te kontrole są wykonywane na miejscu przez pracowników Agencji. Jednocześnie ARiMR wybrała także zewnętrzną firmę, która w tym roku przeprowadzi kontrole metodą foto. W Wielkopolsce takie kontrole będą przeprowadzone w 9 powiatach.
Będą zaliczki
W tym roku Agencja przygotowuje się także do wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na poziomie 70% dla tych wniosków, dla których Agencja przeprowadzi kontrolę administracyjną lub na miejscu. - Nowością w tym roku będą zaliczki dla działań obszarowych PROW czyli ONW, programy rolnośrodowiskowe, rolnictwo ekologiczne. Tutaj co do zasady zaliczka wyniesie 75% wartości ustalonej w trakcie kontroli, z wyłączeniem kontroli na miejscu, która nie będzie miała wpływu w tym przypadku na zaliczkę – wyjaśnił Rafał Sobczak. Zaliczki będą wypłacane od 16 października do 30 listopada. Wypłata właściwych dopłat rozpocznie się 1 grudnia.
Rok 2018 prawie na finiszu
Z 14 mld zł jakie co roku trafiają w ramach dopłat bezpośrednich do polskich rolników, ok. 12% płynie do Wielkopolski. Za 2018 rok to prawie 1,8 mld złotych. W Wielkopolsce wydano już decyzje o przyznaniu dopłat dla 99,8% ubiegłorocznych wnioskodawców, a w działania obszarowych PROW również odsetek spraw zakończonych zbliża się do setki.
Premie dla młodych i na restrukturyzację
Nabory wniosków na oba te działania już się rozpoczęły i potrwają do 29 czerwca. Jak wyjaśniła Karolina Kolańczyk, kierownik Biura Działań Premiowych, w tym roku premia dla młodego rolnika wyniesie 150 tys. zł, a te pieniądze w całości muszą być zainwestowane w rozwój gospodarstwa. Z kolei w działaniu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” kwota pomocy nie uległa zmianie, ale jak podkreślała Edyta Lebiedzińska z Biura Działań Premiowych, ważne jest wykazanie, że działalność rolnicza jest prowadzona w celach zarobkowych, a dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowi nie mniej niż 25% całkowitych przychodów lub dochodów wnioskodawcy. Tym bardziej, że w tym naborze o pomoc mogą ubiegać się także wnioskodawcy, którzy nie są ubezpieczeni w KRUS.
Najwięcej KGW
Województwo Wielkopolskie tradycyjnie jest jednym z tych, gdzie zainteresowanie unijnymi funduszami jest największe, co widać choćby po ilości składanych wniosków o pomoc z PROW. Jednak jak podkreślił dyrektor Michał Zieliński w Wielkopolsce zarejestrowanych jest także ponad 1100 Kół Gospodyń Wiejskich i także w tym zakresie poznański oddział jest krajowym liderem. Zresztą dla KGW Wielkopolski OR ARiMR organizuje konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Szczegóły konkursu na profilu Wielkopolskiego OR ARiMR na facebooku. gi