Propozycje Brukseli zakładają znaczne okrojenie PROW i wprowadzenie współfinansowania krajowego. Co zatem czeka polskich rolników w nowej perspektywie finansowej po 2020 roku?
Dopłaty bezpośrednie nie zostały wyrównane i już nie zostaną
O stan negocjacji nad Wspólną Polityką Rolną zapytali w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przypomnieli, że członkostwo w Unii Europejskiej w 2004 r. polscy rolnicy rozpoczynali od dopłat bezpośrednich na poziomie 25% tego co otrzymywali farmerzy starej Europy z możliwością dopłacenia z budżetu państwa jeszcze 30%. Mimo upływu wielu lat dopłaty wzrosły, ale nigdy nie zrównały się z poziomem w krajach Europy Zachodniej.
- Należy przyjąć kryteria obiektywne, które zapewnią jednakową stawkę dopłat dla wszystkich krajów Unii. Takie jest oczekiwanie polskich rolników. Tutaj warto wspomnieć, że nierówne dopłaty są niezgodne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, chociażby z art. 18, który zakazuje dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Dlatego chciałbym zapytać pana ministra, jakie cele negocjacyjne są najważniejsze dla przyszłości polskiego rolnictwa? - pytał w Sejmie poseł Zbign...