StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie, PROW i do nawozów: ostatni tydzień na złożenie wniosku!

Tylko kilka dni zostało rolnikom na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie, obszarowe z PROW i do zakupu nawozów sztucznych. Ile wniosków do tej pory wpłynęło do ARiMR?
23.05.2022., 11:05h

Dopłaty bezpośrednie – tylko kilka dni na złożenie wniosku

Termin podstawowy na składanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW mija 31 maja 2022 r. (pierwotnie był to 16 maja). Pozostało więc jeszcze kilka dni na złożenie wniosku bez pomniejszenia kwoty płatności. Zmiany i korekty w wysłanych dokumentach można wprowadzić do 15 czerwca, bez obaw o konsekwencje w postaci kar.

Wnioski można co prawda złożyć po ustalonym terminie, ale nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – ale za każdy (roboczy) dzień opóźnienia dopłata będzie pomniejszona o 1%.

Przypominamy, że w tym roku wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), a nie bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Nie trzeba obawiać się zmiany danych – login i hasło pozostają niezmienione. O szczegółach piszemy więcej tutaj.

Rolnicy, którzy nie korzystają z komputerów lub nie są pewni, jak wypełnić wniosek, mogą zgłosić się do pracowników ARiMR. Jak informuje Agencja, do tej pory z pomocy technicznej skorzystało ok. 11,5 tys. osób, na ponad 1 mln złożonych do tej pory wniosków. Złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie jest warunkiem do składania wniosku o dopłaty do zakupu nawozów.

Dopłaty bezpośrednie 2022: nabór trwa, o czym trzeba pamiętać?

Jak wypełnić wniosek o dopłaty z uwzględnieniem produkcji na ugorach?

Dopłaty do nawozów – wnioski tylko do końca maja

Podobnie jak w przypadku dopłat bezpośrednich, wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez można składać do 31 maja 2022 r.

Wsparcie przysługuje do zakupu nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. Oprócz wniosku rolnicy muszą dostarczyć kopie faktur, duplikaty faktur lub imienne dokumenty księgowe, które potwierdzą zakup nawozów w wyznaczonym terminie. Dla szybszej weryfikacji wniosku można wprowadzić dane elektronicznie – za pośrednictwem PUE ARiMR, wykorzystując te same dane, jak w aplikacji eWniosekPlus. Do tej pory wnioski o dofinansowanie do zakupu nawozów złożyło 323 tys. rolników.

Wzór formularza oraz lista średnich cen nawozów, które będą brane pod uwagę, gdy nie mamy faktur. Zobacz, jak złożyć wniosek i jak wyliczana będzie pomoc?

Przykłady obliczeń dla algorytmu, dzięki któremu rolnik może sprawdzić, jaką kwotę uzyska od ARiMR

al na podst. ARiMR
fot. envatoelements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 07:58