Najpierw rolnicy składali w ARiMR wnioski o dopłaty do materiału siewnego w w ramach pomocy de minimis od dnia 25.05 do 10.07.2023 r. Potem gdy pojawiła się informacja o planowanym naborze wniosków z tzw. pomocy wojennej, to wówczas chcieli te wnioski wycofywać ponieważ nie można otrzymać dopłat do materiału siewnego z 2 źródeł. Jednak zarówno ARiMR jak i MRiRW apelowało do rolników by do czasu ostatecznej zgody KE na udzielenie tej pomocy nie wycofywać tych wniosków by nie zostać bez żadnej formy pomocy.
Ilu rolników złożyło wnioski o dopłaty do materiału siewnego?
Ostatecznie 24 lipca br. KE zgodziła się na udzielenie takiej formy pomocy polskim rolnikom i od początku sierpnia można było składać do ARiMR wnioski o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Jednocześnie wraz z nowym wnioskiem trzeba było złożyć do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR oświadczenia o wycofaniu poprzedniego wniosku z pomocy de minimis.
Kto może skorzystać z wniosków o dopłaty do materiału siewnego?
Jeśli chodzi o zboża, są to:
- jęczmień,
- owies (nagi, szorstki, zwyczajny),
- pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz),
- pszenżyto,
- żyto.
W przypadku roślin strączkowych na liście znalazły się:
- bobik,
- groch siewny (odmiany roślin rolniczych),
- łubin (biały, wąskolistny, żółty),
- soja,
- wyka siewna.
Dofinansowaniem objęte są również ziemniaki;
Dodatkowo może te dopłaty otrzymać rolnik, który złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego albo wycofał złożony wcześniej wniosek.
Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.
Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego?
Przypomnijmy, że wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).
Deklarowane przez MRiRW i ARiMR stawki dopłat wynoszą:
- 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
- 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
- 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
- 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
Czy rolnicy otrzymają dopłaty do materiału siewnego w pełnej wysokości?
Pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. Jak informuje ARiMR, w przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący. Agencja na razie zakończyła nabór wniosków i z pewnością na wydawanie decyzji i wypłatę pomocy trzeba będzie poczekać. Nie wiadomo jeszcze też, czy będzie musiał być zastosowany współczynnik korygujący do naliczania dopłat czy też nie.
Źródło: ARiMR
Fot. Sierszeńska