W ocenie samorządu rolniczego pracownicy ARiMR nie będą mieć wystarczająco dużo czasu, by zająć się wnioskami o dopłaty do materiału siewnego.
- 25 maja rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty do nasion kwalifikowanych, który ma trwać tylko do 25 czerwca, podczas gdy równolegle trwa składanie wniosków na płatności bezpośrednie i inne działania. W związku z powyższym pracownicy ARiMR mają zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia – zauważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Szef samorządu rolniczego obawia się, że „przez zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia i planowany przez MRiRW cel, jakim jest usprawnienie pracy tej Agencji przez skrócenie i uporządkowanie naboru wniosków, nie zostanie osiągnięty".
Dlatego KRIR wystąpiła o wydłużenie czasu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego do 30 lipca.
O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany i posiadają działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin objęte dopłatami o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.
Dofinansowanie można uzyskać do następujących gatunków roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Wsparcie jest udzielane w formule pomocy de minimis. W roku 2019 producenci rolni złożyli 70 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Na realizację programu przeznaczono 75 mln zł.
ksz, na podst. KRIR
ksz, na podst. KRIR