StoryEditor

Dopłaty do nawozów 2023: przejęcie gospodarstwa, po dacie zakupu nawozów. Rolnicy wyłączeni z otrzymania wsparcia?

Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciła się Wielkopolska Izba Rolnicza, która zwróciła uwagę na zasady przyznawania dopłat do nawozów. Co z rolnikami, którzy przejęli gospodarstwo od rodziców, po dacie zakupu nawozów przez poprzednich właścicieli? Czy ministerstwo zmieni zasady przyznania pomocy finansowej?
25.07.2023., 12:07h
WIR w piśmie do MRiRW zwróciła uwagę na zasady przyznawania dopłat do nawozów, a konkretnie na problem, związany z przejęciem gospodarstwa po rodzicach.

- Jako samorząd rolniczy zauważamy problem w sytuacji, gdzie rolnicy, którzy przejęli gospodarstwa od rodziców, po dacie zakupu nawozów przez poprzednich właścicieli, nie mogą skorzystać z ww. wsparcia. Faktury zakupu nawozów wystawione są na poprzedniego użytkownika, a wniosek o dopłaty bezpośrednie złożony jest na obecnego (w tym przypadku następcę) – czytamy na stronie WIR.


Zobacz także: Dopłaty do nawozów 2023: UWAGA pobierz NOWY wniosek


Przypominamy, że o dopłaty do nawozów ubiegać mogą się rolnicy, którzy w roku 2023 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. Zakup nawozów dokonany przez poprzedniego właściciela gospodarstwa np. rodzica, który w bieżącym roku o dopłaty bezpośrednie nie będzie się ubiegał, jest wyłączony z tego wsparcia.

Pełna treść pisma tutaj

Zmiana przepisów – dopłaty do nawozów dla jak największej liczby rolników

Ministerstwo odpowiedziało na pismo zarządu WIR i poinformowało, że zgodnie z przepisami ARiMR udziela pomocy finansowej rolnikowi który:

- złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027, na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez z okresu od 16 maja 2022 roku do 15 maja 2023 roku.

- A zatem jednym z warunków ubiegania się przez producentów rolnych o pomoc jest udokumentowanie w sposób niebudzący wątpliwości dokonania przez tego producenta, który prowadzi działalność rolniczą zakupu nawozów w okresie od 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r. ceny, jaką zapłacił producent rolny za nawóz oraz jego ilość. Potwierdzeniem prowadzenia działalności rolniczej na posiadanych gruntach rolnych jest np. złożenie wniosku o płatności bezpośrednie – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pełna treść odpowiedzi Ministerstwa tutaj

Ilu rolników nie otrzyma dopłat do nawozów?

Problem może dotyczyć rolników, którzy przejęli gospodarstwa od rodziców na końcu 2022 roku i na początku 2023 roku (16 maja 2022 do 15 maja 2023), ponieważ najczęściej w ich gospodarstwach było tak, że faktura zakupu nawozów mogła być jeszcze wystawiona na poprzedniego właściciela np. rodzica, a wniosek o dopłaty za 2023 na obecnego - następcę.

Przypomnijmy, że w naborze na premie dla młodego rolnika w 2022 roku złożono 2234 wnioski, natomiast aktualnie trwa nabór KPS WPR na lata 2023-2027 i tu na razie brak danych o wnioskach, które zdążyły już wpłynąć.

Jakie są stawki dopłat do nawozów?

Rolnicy mają otrzymać następujące dopłaty:

  • 500 zł do hektara upraw rolnych,
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk.

Wysokość dopłat do nawozów to iloczyn:

  • deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednie powierzchni upraw rolnych i stawki pomocy,
  • liczby ton nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 31 marca 2023 r., i różnicy średniej ceny za tonę nawozów mineralnych zakupionych w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 31 marca 2023 r., i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu. Cena ta zostanie ustalona na podstawie średniej ceny nawozów mineralnych obowiązujących od dnia 16 maja 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.

Do wniosku rolnik powinien dołączyć:

  • fakturę,
  • lub duplikat faktury,
  • lub imienne dokumenty księgowe, które potwierdzają zakup nawozów we wskazanym okresie.

Kiedy rolnicy dostaną dopłaty do nawozów i do kiedy trwa nabór. 

Nabór wniosków o dopłaty do nawozów trwa do 31 lipca 2023 roku. KE zastrzegła, że Polska musi wypłacić rolnikom dopłaty do nawozów do 31 grudnia 2023 r.

Skąd pobrać wniosek o dopłaty do nawozów?

Wniosek o dopłaty do nawozów, klauzulę oraz instrukcję jego wypełnienia udostępnia ARiMR na swojej stronie internetowej. Można je pobrać poniżej:


Bernat Patrycja
Źródło: WIR/GOV
Fot: Drożdż

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:03