Dopłaty do nawozów to temat gorący. Przy obecnych cennikach nawozów i bardzo ograniczonej dostępności rolnicy mieli ogromne wątpliwości, czy w ogóle je kupować. Eksperci alarmowali, że wiele gruntów ornych może znacznie słabiej plonować, a przy obecnym zagrożeniu niedoboru zbóż na globalnym rynku, należy zadbać o plony i wesprzeć rolników. Koszty produkcji wzrosły znacząco. O dopłatach do nawozów mówi się od ładnych paru tygodni, a Komisja Europejska, mimo, że polski rząd miał gotowe rozporządzenie, nie mógł uruchomić nadzwyczajnej pomocy - bez jej zgody, zwlekała z decyzją.
24 marca, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twitterze, że KE zgodziła się na dopłaty do nawozów, ale nie tylko. Bowiem dodatkowo w pakiecie pomocy, na który Bruksela dała zielone światło to także uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych (ugory), interwencję na rynku wieprzowiny, przyśpieszenie wypłaty dopłat.
Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat. https://t.co/9p7mBsW8yB
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 24, 2022
Pakiet pomocowy został przyjęty przez Komisję Europejską 23 marca, a do rolników ma trafić 635 mln zł. Ponadto KE zezwoliła, aby wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich Agencja wypłaciła szybciej (w październiku 2022 r.).
Dodatkowo rolnicy mogą uprawiać ugory. Jak twierdzą specjaliści dzięki temu na blisko 4 mln ha będzie można dodatkowo produkować żywność i paszę.
Rolnicy z pewnością najbardziej czekali na dopłaty do nawozów, których zasady przyznawania zmieniały się kilkukrotnie. Teraz czekamy na wzory wniosków i start naboru! O szczegółach pisaliśmy w kilku publikacjach. Możesz więcej na ten temat przeczytać poniżej.
Dopłaty do nawozów – wnioski, terminy, stawki. Znamy szczegóły rozporządzenia!
Dopłaty do nawozów – czy potrzebne są stare faktury?
Dorota Kolasińska
Fot. Envato Elements
Janusz Wojciechowski będzie gościem na konferencji na temat przyszłości polskiego rolnictwa w Białymstoku, zapraszamy!