Wiceminister Ryszard Bartosik odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące szczegółów zatwierdzonej przez Komisję Europejską programu pomocy przy zakupie nawozów dla rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę.
Pomoc krajowa
Podkreślił, że środki w wysokości blisko 4 mld zł pochodzą z polskiego budżetu. Wniosek składa do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Aby jednak mógł taki wniosek złożyć, musi, co oczywiste, złożyć również wniosek o dopłaty bezpośrednie. Najpierw składa wniosek o dopłaty bezpośrednie, a następnie wniosek o wsparcie z tytułu utraconych dochodów w związku z podwyżką cen nawozów. Jeśli taki wniosek złoży, posiada faktury zakupu bądź paragon imienny, takie wsparcie jest możliwe do uzyskania – tłumaczył posłom wiceminister R. Bartosik.
Miesiąc na złożenie wniosku
Wysokość wsparcia będzie wyliczana na podstawie specjalnego wzoru, który będzie określał różnicę w stosunku do ceny nawozów przed kryzysem, czyli przed 1 września ubiegłego roku, bo można to wsparcie uzyskać za okres od 1 września 2021 r. do 31 maja obecnego roku.
Wiceminister dodał, że z informacji MRiRW wynika, że ilość zakupionych nawozów przez rolników nie spadła, czyli nie będzie to rzutować na plony w roku bieżącym.
Apel ARiMR do rolników
Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do rolników o korzystanie z systemów informatycznych. By usprawnić proces weryfikacji wniosków, rolnicy mogą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR wprowadzić dane z faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc. Na razie na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego zdecydowało się ok. 2,5 tys. rolników. ARiMR zachęca, by korzystać z tej możliwości, ponieważ znacznie przyspieszy to proces naliczania pomocy.
JAK OBLICZYĆ NALEŻNE DOPŁATY DO NAWOZÓW?
Fot. Sierszeńska