Jak informuje resort rolnictwa zmiana ustawy o zwrocie podatku akcyzowego wprowadza kilka nowych i dość istotnych oraz korzystnych dla hodowców zwierząt zasad. Przede wszystkim ze wsparcia będą mogli skorzystać hodowcy świń, owiec, kóz oraz koni, a nie tylko hodowcy bydła. Rolnicy ci otrzymają zwrot zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Hodowcy zużywają więcej paliwa rolniczego na obsługę stada, niż rolnicy, którzy mają tylko produkcję roślinną.
Ponadto rząd zamierza wprowadzić limit, który ustalany będzie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń oraz jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego albo liczby 40, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą owiec, kóz i koni.
Rząd przeznaczy na tę pomoc dodatkowo 55 mln zł
Według rządu w związku z wojną w Ukrainie koszty produkcji rolnej wzrosły, a produkcja zwierzęca staje się coraz mniej opłacalna.
- Jednocześnie stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych, które związane są z przygotowaniem paszy dla tych zwierząt, do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń – wyjaśnia resort rolnictwa.
Zwrot podatku akcyzowego – kiedy złożyć wniosek?
O zwrot można ubiegać się dwa razy w roku w od 1 do 28 lutego 2024 r. oraz od 1 do 31 sierpnia 2023 r. Do wniosku dołączane są faktury, które potwierdzają zakup paliwa. Stawki za paliwo rolnicze nie zmieniły się i nadal wynoszą 1,2 zł/l, mogą natomiast w sierpniu wzrosnąć do 1,46 zł/l. Jednak z zapowiedzi rządu można wywnioskować, że kwota ta może wzrosnąć do 2 zł/l, jeżeli na taką pomoc zezwoli Komisja Europejska. Niezmienne na razie pozostają również limity – 110 litrów ON na 1 ha użytków oraz 40 l na 1 dużą jednostkę przeliczeniową.
Oprac. dkol na podst. gov.pl
Fot. archiwum TAP