StoryEditor

Dotacje do wapnowania gleb - krok po kroku

Stacje chemiczno-rolnicze przyjmują już wnioski o dotacje do zakupu wapna. Procedura ubiegania się o te pomoc nie jest jednak wcale prosta ani szybka.
09.08.2019., 13:08h

Zainteresowanie programem jest spore – w stacjach chemiczno-rolniczych nie ma co prawda na razie nawału wniosków, jest za to duże zainteresowanie badaniem gleb. Widać, że zapowiadane dopłaty uaktywniły również i tych, którzy dotychczas nie badali zasobności swoich pól. Jak wygląda procedura ubiegania się o dotacje do wapnowania?


Krok 1 – badanie gleby

Kto ma wyniki analizy gleb z poprzednich lat może je wykorzystać na potrzeby tego programu. Kwalifikują się wyniki badań wykonane po 1 stycznia 2017 roku. Kto jeszcze takich analiz nie ma, musi pobrać próbki – jedna próbka z maksymalnie 4 ha, próbka powinna mieć ok. 0,5 kg. Próbki do analizy trzeba dostarczyć do stacji chemiczno-rolniczej. Można też przekazać je do pracowników terenowych (dane kontaktowe na stronach poszczególnych stacji). Koszt przebadania jednej próbki na podstawowe składniki i odczyn to jedynie 13,12 zł. Przy okazji zlecania analiz można od razu zlecić opracowanie zalecanych dawek wapna (koszt 2,13 zł/próbkę).


Krok 2 – opracowanie zalecanych dawek

Na podstawie wyników analiz Stacja chemiczno-rolnicza przygotowuje zalecane dawki wapna. Takie zalecenie jest koniecznym...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 06:07