StoryEditor

Ekoschematy 2023: Czy trzeba wapnować wszystkie działki rolne czy tylko te z niskim pH gleby?

Ekoschematy to nowość w tegorocznych dopłatach bezpośrednich, dlatego rolnicy musza się nauczyć w jaki sposób z nich korzystać. Chodzi tu nie tylko o wprowadzenie nowych praktyk agrotechnicznych w gospodarstwie by je otrzymać, lecz także o sprawdzenie za które z wykonywanych już praktyk można otrzymać dodatkowe płatności. Tak jest choćby z zabiegiem wapnowania pól. 

Wapnowanie to bardzo ważny zabieg nawożenia, który pozwala nam utrzymać prawidłowe pH w glebie, co jest niezbędnym warunkiem zachowania równowagi biologicznej  w glebie i optymalnych warunków dla wegetacji roślin oraz uzyskania plonów na odpowiednim poziomie.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe: praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia - wariant z wapnowaniem



W ramach ekoschematów funkcjonuje wariant wapnowania gleb w ramach praktyki opracowania i przestrzegania planu nawożenia. Z tytułu wapnowania gleb można uzyskać w ekoschematach dodatkowe punkty, które przekładają się na dodatkowe pieniądze. Wariant nawożenia z wapnowaniem to 3 punkty za każdy ha, a każdy punkt daje 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem dostępu do ekoschematów jest realizacja praktyk pozwalających na uzyskanie 25% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania z najwyżej punktowanej praktyki na wszystkich użytkach rolnych.

Czy trzeba wapnować wszystkie działki, czy tylko te z niskim pH gleby?



Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytan...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. styczeń 2025 16:40