StoryEditor

Ekoschematy 2023: Czy trzeba wapnować wszystkie działki rolne czy tylko te z niskim pH gleby?

Ekoschematy to nowość w tegorocznych dopłatach bezpośrednich, dlatego rolnicy musza się nauczyć w jaki sposób z nich korzystać. Chodzi tu nie tylko o wprowadzenie nowych praktyk agrotechnicznych w gospodarstwie by je otrzymać, lecz także o sprawdzenie za które z wykonywanych już praktyk można otrzymać dodatkowe płatności. Tak jest choćby z zabiegiem wapnowania pól. 

Wapnowanie to bardzo ważny zabieg nawożenia, który pozwala nam utrzymać prawidłowe pH w glebie, co jest niezbędnym warunkiem zachowania równowagi biologicznej  w glebie i optymalnych warunków dla wegetacji roślin oraz uzyskania plonów na odpowiednim poziomie.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe: praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia - wariant z wapnowaniem



W ramach ekoschematów funkcjonuje wariant wapnowania gleb w ramach praktyki opracowania i przestrzegania planu nawożenia. Z tytułu wapnowania gleb można uzyskać w ekoschematach dodatkowe punkty, które przekładają się na dodatkowe pieniądze. Wariant nawożenia z wapnowaniem to 3 punkty za każdy ha, a każdy punkt daje 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem dostępu do ekoschematów jest realizacja praktyk pozwalających na uzyskanie 25% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania z najwyżej punktowanej praktyki na wszystkich użytkach rolnych.

Czy trzeba wapnować wszystkie działki, czy tylko te z niskim pH gleby?



Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytan...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:48