Dla wielu zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów, wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji podjętych zobowiązań, a o niektórych musimy pamiętać aż do kolejnej kampanii obszarowej. Postaramy się zatem przybliżyć zasady dotyczące dokumentowania realizacji poszczególnych ekoschematów i terminy, o których nie można zapomnieć.
Obszary z roślinami miododajnymi
Realizacja ekoschematu Obszary z roślinami miododajnymi nie wymaga dodatkowych dokumentów ani zgłoszeń – trzeba pamiętać jedynie, że rośliny miododajne zadeklarowane w ramach tego ekoschematu muszą pozostać na polu do 31 sierpnia i do tego dnia nie można na takiej działce prowadzić wypasu ani wykaszać roślin, nie można także stosować żadnych środków ochrony roślin ani nawozów.
Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie integrowanej produkcji roślin
W przypadku tego ekoschematu obowiązki dokumentacyjne dotyczą głównie wymogów wynikających z zasad integrowanej produkcji i są sprawdzane nie przez ARiMR, a przez jednostkę certyfikującą (np. prowadzenie notatnika IP). Potwierdzenie spełnienia wymogów tego ekoschematu – czyli uzyskania certyfikatu IP odbywa się już poza rolnikiem, poprzez wpisanie na listę producentów spełniających wymagania integrowanej produkcji. Dokonuje tego jednostka certyfikująca.
Biologiczna ochrona upraw
W przypadku wybrania ekoschematu biologiczna ochrona upraw nie można zapomnieć o posiadaniu dokumentu, potwierdzającego zakup środka ochrony roślin (preparatu mikrobiologicznego wpisanego do rejestru środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi) i dokumentacji potwierdzającej wykonanie zabiegu tym środkiem (zgodnie z etykietą). Takim dokumentem jest wyciąg z rejestru zabiegów agrotechnicznych, potwierdzający wykonanie zabiegu biologicznym środkiem ochrony roślin. Oba te dokumenty należy złożyć w ARiMR do 31 sierpnia br.
Jak składać dodatkowe dokumenty?
Oczywiście za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. I to właśnie wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.
ig
fot. Sierszeńska