Ugorowanie gruntów rolnych jest nowością w tym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nic zatem dziwnego, że rolnicy mają wiele pytań z tym związanych, aby dobrze zrozumieć te przepisy. Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy w 2023 roku trzeb ugorować grunty orne w gospodarstwie.
Musimy zgłosić w tym roku ugór razem z uprawą
Jak wskazywał w odpowiedzi nasz ekspert Marek Krysztoforski, to zobowiązanie jest derogowane, czyli w tym roku nie ma ugorowania gruntu, ugorowanie będzie od przyszłego roku.
- W tym roku zgłaszamy tylko tzw. ugór z uprawą, czyli pokazujemy miejsce, które ma tyle procent, ile wymaga warunkowość, ale to jest uprawa. I zgłaszamy, że jest np. ugór—pszenica ozima, ugór— jęczmień jary, ale ugór—kukurydza nie wolno zgłosić. Dotyczy to kukurydzy i soi. To jest przepis w całej Unii w tej chwili obowiązujący - tłumaczył doradca z CDR w Radomiu.
Redaktor naczelny top agrar Polska dopytywał w tym zakresie, czy jeżeli ktoś ma pola, które są już, włączone w ugorowanie, to może je zostawić jako ugór? Bo zgodnie z przepisami nie ma obowiązku zagospodarowania ugoru, tylko jest możliwość zagospodarowania ugoru...