W założeniach wszyscy mają być zadowoleni – i Agencja, bo jej pracownicy nie będą już musieli „wklepywać” ręcznie wniosków papierowych do systemu, i rolnicy, bo aplikacja ma być prosta, przyjazna, od ręki weryfikować składany wniosek i wskazywać ewentualne błędy. Czy tak będzie?
Wprowadzenie obowiązku składania wniosku o dopłaty bezpośrednie, ONW czy płatności obszarowe z PROW drogą elektroniczną to skok na głęboką wodę – przede wszystkim dla samej ARiMR. Do tej pory z eWniosku korzystał jedynie skromny odsetek wnioskodawców. Dotychczasowa aplikacja była dość skomplikowana i najczęściej łatwiej i szybciej było wypełnić wniosek na papierze, a po drugie – składając wniosek papierowy rolnik otrzymywał potwierdzenie z pieczątką biura powiatowego i miał od razu w ręku namacalny dowód dopełnienia obowiązków w terminie – co jest również bardzo ważnym argumentem.
Nowa aplikacja
W tym roku mamy jednak rewolucję – Agencja przygotowuje nową aplikację, która ma być lepsza niż poprzednia. Jednak w połowie lutego, kiedy przygotowywaliśmy ten artykuł, prace nad nią wciąż trwały. Wersję demo udostępniono 12 lutego – ale w bardzo okrojonej wersji. Pojawia się zatem pytanie – czy system będzie gotowy? Wszyscy pamiętamy przecież, że problemy z systemem informatycznym ARiMR nieraz były już przyczyną opóźnień w wypłacie należnych rolnikom dopłat.
Wszystko wyjaśni się już w połowie marca, gdy ruszy nabór wniosków. Tymczasem przyjrzyjmy się nowej aplikacji i zmianom, jakie w tym roku wprowadzono w dopłatach bezpośrednich.
Po pierwsze: konto
Każdy, kto będzie składał w tym roku wniosek o dopłaty – niezależnie od tego, czy będzie wypełniał go we własnym zakresie, czy też zleci to zadanie uprawnionemu doradcy – musi mieć utworzone indywidualne konto w systemie ARiMR. Jego założenie jest na szczęście proste i można zrobić to przez Internet. „Wniosek o nadanie loginu” jest dostępny na stronie ARiMR, a do utworzenia konta wystarczy podać dane weryfikacyjne:
- numer identyfikacyjny producenta, który jest jednocześnie loginem,
- osiem ostatnich cyfr aktualnego numeru rachunku bankowego z Ewidencji Producentów, czyli tego, na który ARiMR przelewa dopłaty,
- kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR za 2017 rok (w przypadku, kiedy rolnik składa wniosek o przyznanie płatności po raz pierwszy lub nie otrzymał przelewu z ARiMR w 2017 roku, należy wprowadzić wartość „0”. W sytuacji, gdy jednego dnia na konto beneficjenta w 2017 roku wpłynął więcej niż jeden przelew z ARiMR, należy wpisać kwotę najwyższego przelewu – można to również sprawdzić w biurach powiatowych Agencji,
- adres e-mail (pole nieobowiązkowe, ale warto go podać, bo na ten adres będą przychodzić powiadomienia).
Kto miał utworzone konto w aplikacji eWniosek w poprzednich latach, może nadal korzystać z dotychczasowego loginu i hasła. Z utworzeniem konta nie trzeba czekać do 15 marca – można zrobić to już teraz.
Cały artykuł przeczytasz w numerze 3/2018 na stronach 24-27.
O eWniosku pisaliśmy już wcześniej:
Dopłaty bezpośrednie: oświadczenie zamiast eWniosku
eWniosek o dopłaty 2018 – ułatwienia dla mniejszych gospodarstw
Sejm zdecydował: wnioski o dopłaty tylko przez Internet!
Zobacz film instruktażowy, jak wypełnić eWniosek w wersji demo, przygotowany przez ARiMR.