Wytworzenie i odpowiednie zagospodarowanie produktów ekologicznych musi być potwierdzone, np. fakturami (lub innymi dokumentami stanowiącymi dokumentację księgową). Przewidziano zmniejszenie płatności o 30% w przypadku nieodpowiedniego zagospodarowania plonu.
W przypadku pakietów dotyczących upraw paszowych na gruntach ornych i trwałych użytków zielonych (TUZ), płatność będzie przysługiwała pod warunkiem utrzymywania w gospodarstwie zwierząt. Minimalna obsada wymagana do uzyskania płatności w ramach tych pakietów ma wynieść 0,3 DJP/ha zadeklarowanych we wniosku gruntów ornych i trwałych użytków zielonych.
Tak jak dotychczas, obowiązkiem rolnika uczestniczącego w programie będzie prowadzenie rejestru działalności ekologicznej, w którym trzeba notować wszelkie zabiegi agrotechniczne, zabiegi ochrony roślin (oczywiście przy użyciu dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym) i nawożenia.
Szczegółowe wymagania co do sposobu prowadzenia produkcji ekologicznej określone zostały w ustawie o rolnictwie ekologicznym (DzU 2009, nr 116, poz. 975 z późn. zmianami), rozporządzeniu ministra rolnictwa w sprawie niektórych warunków produkcji ekologicznej (DzU 2010, nr 56, poz. 348). Na poziomie unijnym jest to rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. gi
Fot. Agrofoto