StoryEditor

Ilu rolników złożyło już wnioski o dopłaty? Sprawdzamy tempo w aplikacji eWniosekPlus!

Mija piąty dzień naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Sprawdziliśmy, jakie jest tempo składania dokumentów i ilu rolników już to zrobiło.
19.03.2021., 13:03h
Od 15 marca w ARiMR trwa kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku rolnicy mogą to zrobić tylko za pośrednictwem internetu poprzez aplikację eWniosekPlus. Poza tym nie mają możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian we wniosku w porównaniu z rokiem ubiegłym (pisaliśmy o tym TUTAJ).

W związku z tymi zmianami zapytaliśmy ARiMR o to, jak przebiega składanie wniosków. Okazuje się, że do dziś dokumenty złożyło ponad 22 tysiące rolników. 

- Najwięcej wniosków złożyli beneficjenci z Lubelszczyzny, najmniej z woj. lubuskiego - wyjaśnia nam ARiMR.

- Ja już mam ten obowiązek za sobą. Przyznam, że miałam mały problem z mapami, więc skorzystałam z pomocy sąsiadki, która na co dzień pracuje w biurze ARiMR. A poza tym poszło szybko. Teraz pozostaje tylko czekać na zaliczkę, bo mam nadzieję, że w tym roku też je wypłacą - mówi nam pani Danuta, rolniczka z woj. mazowieckiego.

Rok temu mniej wniosków przez internet


A jak wygląda stan składania wniosków w porównaniu z rokiem poprzednim? Otóż do 19 marca 2020 roku wnioski za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus złożyło ok. 18 tys. rolników. Dużo więcej beneficjentów, bo aż 65 tys. dostarczyło oświadczenia o braku zmian we wniosku (można je było składać od 1 marca 2020). Natomiast w formie papierowej przez pięć dni ubiegłorocznej kampanii złożono 200 wniosków.

W tym roku wnioski bez żadnych sankcji finansowych można składać do 17 maja (15 maja wypada w sobotę). Dokumenty będą przyjmowane również po tej dacie – do 11 czerwca. Jednak w takim przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność będzie pomniejszona o 1 proc. Natomiast zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja 2021 r. 

Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:51