Odpowiedź: Na podstawie tak postawionego pytania można się domyślać, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową i dwa numery gospodarstwa, zatem występują jako odrębni podatnicy VAT. Zatem kluczową kwestią jest stwierdzenie, czy zakup instalacji fotowoltaicznej służy sprzedaży opodatkowanej czy zwolnionej. Jeśli produkcja energii odnawialnej będzie służyć do produkcji jaj (tutaj zwolnionej z VAT), to faktura powinna być wystawiona na fermę kur i oczywiście nie będzie możliwości odliczenia VAT (23%). Nie ma przy tym znaczenia miejsce umieszczenia tej instalacji, ale wyłącznie związek ze sprzedażą zwolnioną lub opodatkowaną.
Jeśli jednak część energii byłaby wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego męża (sprzedaż opodatkowana), to w tej części przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT. W takim przypadku najlepiej, aby faktura VAT była wystawiona na imię obu małżonków, przy czym tylko mąż miałby prawo podać NIP do tej faktury. Szczegółowe rozliczenie (proporcja) VAT naliczonego powinno być udokumentowane na piśmie umową albo innym rodzajem porozumienia.
Roman Włodarz
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Inwestycja w panele fotowoltaiczne
Pytanie: Prowadzimy z żoną gospodarstwo rolne oraz dział specjalny – produkcję jaj wylęgowych. Dla gospodarstwa jestem czynnym podatnikiem VAT, natomiast żona dla produkcji jaj jest rolnikiem ryczałtowym. Planujemy montaż fotopaneli na budynkach gospodarstwa, ale energia będzie wykorzystywana na fermie kur. Na kogo powinny być wystawione faktury na zakup instalacji?