Ładowarka się zakwalifikuje
Zmienia się między innymi wykaz maszyn i urządzeń przeznaczonych do utrzymania trwałych użytków zielonych – czyli tych, których koszt zakupu może być kosztem kwalifikowalnym. W proponowanej wersji będą to:- maszyny lub urządzenia do koszenia trawy lub przetrząsania lub zgrabiania skoszonej biomasy.
- agregaty do renowacji łąk, w tym z siewnikami do podsiewu powierzchniowego.
- urządzenia do zbioru skoszonej biomasy, w tym prasy rolujące lub kostkujące, prasoowijarki, owijarki bel folią, sieczkarnie z osprzętem do zbioru traw, przyczepy zbierające.
- przyczepy do transportu sianokiszonek.
- wały do rozgarniania lub ugniatania zielonki w silosie lub na pryzmie.
- równiarki pryzmowane (silosowane) zielonki.
- wozy asenizacyjne z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej typu: doglebowe szczelinowe (tarczowe), węże wleczone lub wyłącznie aplikatory tego typu.
- rozrzutniki obornika lub kompostu.
- urządzenia do usuwania drzew lub krzewów lub selektywnego usuwania chwastów.
- ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe lub ładowacze czołowe.
Pozorne uproszczenia
ARiMR w nowym naborze ma nie wymagać również przedkładania kopi dowodu osobistego wnioskodawcy, co jest raczej niewielkim uproszczeniem. Dużo ważniejszym jest zapis zwalniający wnioskodawcę z konieczności przedkładani oświadczenia współposiadacza w przypadku rolników użytkujących grunty w ramach wspólnot gruntowych. Resort rolnictwa również ma usunąć wymóg dotyczący przedkładania zaświadczenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdzającego, że planowana inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 również w przypadku zakupu maszyn. Teraz takie zaświadczenie będzie wymagane jedynie dla inwestycji budowlanych.Jednak aby nie było zbyt łatwo, w przypadku inwestycji dotyczących wyposażenia położonych na obszarze Natura 2000 trwałych użytków zielonych, na których są wypasane zwierzęta, lub wybiegów dla zwierząt, lub zakupu nowych maszyn lub urządzeń przeznaczonych do utrzymania trwałych użytków zielonych, trzeba będzie przedstawić opinie RDOŚ, potwierdzająca że:
- inwestycja przyczyni się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000,
- inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000,
- inwestycja nie jest sprzeczna z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi ustalonymi dla obszaru Natura 2000, na którym jest położone gospodarstwo, w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony, jeżeli dla tego obszaru Natura 2000 zostały ustanowione takie plany.
Zmiana w kryteriach punktowych
Z listy kryteriów punktowych, na podstawie których ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków ma zniknąć kryterium udziały cennych przyrodniczo TUZ w odniesieniu do powierzchni TUZ położonych na obszarze Natura 2000. Jak czytamy w uzasadnieniu, ARiMR miała trudności z weryfikacją tego kryterium. W zamian za to proponowane jest nowe kryterium punktujące tych rolników, którzy uczestniczą w programie rolnictwa ekologicznego (ale tylko jeżeli wdraża pakiet 6 lub 12) lub w programie rolnośrodowiskowo-klimatycznym w zakresie pakietów:- pakiet 4 – cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000,
- pakiet 5 – cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków poza obszarami Natura 2000,
- pakiet 7 – zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie – ale tylko w zakresie wariantów: 7.1, 7.2, 7.3 oraz 7.5.
gi