Odpowiedz: Do 7 czerwca 2018 r. wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci nie były świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT. Obecnie takie czynności są traktowane jako zwykła dostawa lub zakup – w rozumieniu ustawy o VAT. Równocześnie obowiązuje przepis „Wytwarzanie i wprowadzanie do sieci energii elektrycznej (…) nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców”. Tak więc instalacja fotowoltaiczna na dachu nie będzie wymagała zgłoszenia działalności gospodarczej, jednak z punktu widzenia ustawy o VAT, produkcja energii elektrycznej na sprzedaż będzie działalnością gospodarczą – co do zasady opodatkowaną VAT (można skorzystać ze zwolnienia do 200 tys. zł na podstawie art. 113).
Ponieważ nasz Czytelnik jest czynnym podatnikiem VAT, za okresy, w których wystąpi nadwyżka salda energii dostarczonej w stosunku do pobranej z sieci, powinien wystawić, po rozliczeniu z odbiorcą, fakturę VAT ze stawką 23% za ową nadwyżkę. Nie ma obowiązku zapłaty VAT za energię zużytą na własne potrzeby. Równolegle, jako czynny podatnik VAT, ma prawo odliczać VAT...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jak rozliczyć VAT za prąd z paneli fotowoltaicznych?
Pytanie: Planuję zainstalować na budynkach gospodarskich panele fotowoltaiczne w ramach instalacji prosumenckiej. Nie mam oddzielnego licznika dla gospodarstwa i domu mieszkalnego. W niektórych okresach roku spodziewam się nadwyżek oddawanej do sieci energii. Czy w związku z tym będę musiał założyć działalność gospodarczą? Jak rozliczyć VAT przy rozliczeniach energii? Jestem czynnym podatnikiem VAT.