StoryEditor

Jakie będzie wsparcie dla młodych rolników w nowej WPR?

Przyciąganie młodych rolników i ułatwianie im rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich to jeden z celów nowej WPR ujęty w Krajowym Planie Strategicznym. Jakie wsparcie jest przewidziane dla tej grupy beneficjentów unijnej polityki rolnej w Polsce w najbliższych latach?
03.01.2021., 12:01h
Projekt Krajowego Planu Strategicznego dla WPR zakłada, że wsparcie młodych rolników na polskiej wsi będzie jednym z kluczowych celów na lata 2023-2027.

- Realizacja tego celu będzie się odbywać poprzez szeroki katalog interwencji ukierunkowanych na stabilizację dochodów młodych rolników oraz ułatwianie im rozpoczęcia gospodarowania – zakłada projekt Planu.

Uzupełniająca płatność dla młodych rolników bez limitu powierzchni


Kontynuowana ma być płatność dla młodych rolników w ramach dopłat bezpośrednich w postaci uzupełniającego wsparcia dochodów. Nastąpi tu jednak znacząca zmiana. Otóż płatność ta będzie przysługiwała na całą powierzchnię gospodarstwa, a nie jak do tej pory maksymalnie do 50 ha. Natomiast limit wiekowy – 40 lat – pozostaje, a wsparcie nadal będzie przyznawane przez okres pięciu lat. Ile wyniesie? Tego na razie jeszcze nie określono. Ale zdaniem resortu rolnictwa, ten dodatkowy strumień wsparcia zmniejszy finalnie ryzyko związane z działalnością inwestycyjną i operacyjną w tych gospodarstwach.


Wsparcie z PROW 

Kontynuowane ma być także wsparcie z II filara, czyli z PROW, m.in. przy podejmowaniu działalności rolniczej poprzez premie dla młodych rolników. Do poprawy dochodu w gospodarstwach młodych rolników może przyczynić się wsparcie na podejmowanie działalności w oparciu o potencjał gospodarstwa, także w kierunku okołorolniczym. 

Kontynuowane będzie także wsparcie usług dla rolnictwa. Uzupełnieniem tych interwencji będzie zabezpieczanie młodym rolnikom dostępu do odpowiedniej wiedzy i doradztwa, co powinno przełożyć się na większą skłonność do pozostania na wsi i rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej. 

Możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym cyfrowych, w gospodarstwach rolnych młodych rolników, będzie realizowana w oparciu o wsparcie inwestycyjne na modernizację gospodarstw rolnych. 
ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:50