StoryEditor

Jerzy Plewa: polskie weto zaszkodzi rolnikom

Już jutro w Brukseli rusza kolejny szczyt szefów rządów państw UE, podczas którego wróci kwestia unijnego budżetu na kolejne 7 lat i funduszu odbudowy NextGenerationEU. Jakie mogą być konsekwencje polskiego weta?
09.12.2020., 16:12h
Sytuacja nie jest prosta – wraz z końcem grudnia kończy się obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej, a porozumienia w sprawie nowego budżetu jak nie było, tak nie ma. Mimo, że po lipcowym szczycie wszytko wydawało się być ustalone, dziś polski premier, ręka w rękę w węgierskim premierem Viktorem Orbanem, grożą zawetowaniem ostatecznego porozumienia budżetowego ze względu na pojawiające się zapisy dotyczę powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności. Takie weto miałoby poważne konsekwencje dla funkcjonowania Unii Europejskiej w najbliższym czasie. Czy jego skutki dotknęłyby także rolników?

Weto oznacza prowizorium


Jak twierdzi Jerzy Plewa, obecnie niezależny ekspert Team Europe, wieloletni dyrektor dyrekcji generalnej ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej, zadeklarowane przez rząd Polski weto dla Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 prowadzi do scenariusza prowizorium budżetowego, dla którego nie ma jeszcze szczegółowych opracowanych regulacji prawnych. Wiadomo jednak, że w takiej sytuacji w każdym miesiącu 2021 roku, wydatki z budżetu UE nie mogłyby przekroczyć 1/12 budżetu UE na rok 2020. ...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 17:25