Nasz Czytelnik pyta: Prowadzę gospodarstwo rolne z trzodą i jestem podatnikiem czynnym. Sprzedaję prosięta innym rolnikom i mam kasę fiskalną. W lutym 2017 r. zgłosiłem do weterynarii rozpoczęcie Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) w zakresie produkcji przetworów mięsnych (kiełbasa) oraz mięsa wieprzowego. W listopadzie przekroczyłem limit 20 tys. zł tej sprzedaży. Co mam teraz zrobić? Czy muszę rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą już posiadam od kilku lat?
Odpowiedź: Mamy tutaj 2 problemy – podatek dochodowy oraz VAT w RHD, zauważa Roman Włodarz, nasz ekspert VAT, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
Po przekroczeniu kwoty zwolnienia z podatku dochodowego (20 tys. zł) w RHD rolnik może zaprzestać sprzedaży do nowego roku lub zgłosić do US rozpoczęcie opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego 2%. Należy przy tym pamiętać o rocznym limicie ilościowym (tutaj 1450 kg kiełbasy oraz 2300 kg mięsa) dla RHD.
Z punktu widzenia VAT nasz Czytelnik popełnił już co najmniej wykroczenie skarbowe. Co do zasady, podatek VAT obejmuje wszystkie rodzaje sprzedaży opodatkowanej czynnego podatnika VAT. Nie ma to a...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kasa fiskalna VAT na własną kiełbasę?
Mam produkcję trzody chlewnej, chcę wytwarzać kiełbasę z własnego mięsa. W listopadzie 2017 r. przekroczyłem limit 20 tys. zł tej sprzedaży. Co mam teraz zrobić z VAT?