Zdaniem Copa-Cogeca już wstępne informacje na temat strategii różnorodności biologicznej w Unii Europejskiej do 2030 r. dają podstawy do uzasadnionych obaw.
- Dla europejskich rolników i ich spółdzielni kluczowym jest, by wszystkie cele w zakresie ochrony różnorodności biologicznej były nie tylko ambitne, ale również realistyczne. Opracowując je, należy uwzględnić negatywne skutki zmiany klimatu, a także jej wpływ na sektor rolnictwa i leśnictwa – napisał Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa-Cogeca.
Dlatego Copa-Cogeca apeluje do Komisji Europejskiej, aby wprowadzaniu strategii bioróżnorodności towarzyszyła kompleksowa ocena skutków oraz konsultacje z partnerami społecznymi.
Obawy unijnych organizacji farmerskich wzbudzają zwłaszcza skutki społeczne i gospodarcze jakie wywoła planowane ograniczanie stosowania środków ochrony roślin i nawozów (spadek plonów od 19% w przypadku pszenicy do 42% w przypadku ziemniaków), nowych ramy prawne w zakresie odbudowy ekosystemów, odłogowanie 10% gruntów rolnych czy rozszerzanie obszarów chronionych. Wszystko to może doprowadzić do znacznego obniżenia produkcji.
Tymczasem alternatywa w pos...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
KE: Bioróżnorodność do 2030. Copa-Cogeca: Bez sensu!
Nie można ustalać celów w oderwaniu od rzeczywistości rynkowej. Unijni farmerzy skupieni w Copa-Cogeca twierdzą, że pomysły Komisji Europejskiej dotyczące utrzymania różnorodności biologicznej do 2030 r są nierealistyczne i niemożliwe do realizacji.